Novi Nacrt zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara

BEOGRAD – Ministarstvo finansija je napravilo novi Nacrt zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, koji će ukinuti mnoge nakande, na primer, nakandu za zaštitu životnu sredinu koja se do sada naplaćivala po metru kvadratnom stambenog i poslovnog prostora, izjavila je danas državna sekretarka u Ministarstvu finansija Jelene Tanasković.

Na tom zakonu se radi već šest godina, receno je na godišnjoj konferenciji Američke privredne komore „Šesto prolazno vreme – otključavanje reformi?“, a Tanasković kaže da se njegovo usvajanje očekuje do kraja godine, zajedno sa setom od skoro 20 finansijskih zakona, koji će do kraja meseca ući u skupštinu.

„Cilj je spajanje svih naknada, da sve budu na jednom mestu, zatim predvidljivost prihoda i transprarentnost, to jest precizni troškovi privrede“, rekla je Tanasković.

Ona je rekla da novi nacrt tog zakona predivđa izbacivanje čuvene naknade za zaštitu životne sredine koja se obračunavana po metru kvadratnom za stabmene i poslovne prostore, što je bilo dosta osporavana.

„Urađena su mnoga noramativna poboljsasnja po pitanju previdivosti troškova, biće apsolutne vrednosti svake nakande izražene ili gornja granica ili bar raspon i više neće biti nepoznatih. Ukida se naknada za korišćenje energije i energenata, pre svega nakada za biogoriva.

Takođe se ukida i nakada za rezerve prirodnog gasa koje ne predstavljaju po svojoj suštini javno dobro“.

Kaže da će čitav set nakada biti ukinut ili preformulisan, kao i da se ukida naknada za prekomerno korisćenje javnog puta, dela puta ili objekata na putu.

„Imamo redukciju nakada u smislu redukcije osnovice za plaćanje, gde su smanjene sa 10 prosečnih na pet“, dodala je Tanasković.

Upitana za listu Međuvladine organizacije koja se bori protiv finansiranja terorizma i pranja novca FATF koja je svrstala Srbiju među 11 zemalja sa visokim rizikom za takve delatnosti, Tanasković kaže da je šest zakona stupilo na snagu, dok je osam zakona doneto od februara ove godine, a da bi sve to trebalo da obezbedni ambijent koji je manje podložan ovakvim pojavama.

Ona je navela da su zakoni doneti i pre predviđenog roka i da su postavljene preporuke ispunjene.

Kako kaže, sada je ostalo da se primeni sve što je doneto, a za to je ostavljeno dovoljno vremena i prostora budući da su zakoni doneti i pre roka.

Podvlači, da se nakon svega nada, da bi u februaru sledeće godine Srbija mogla očekivati da bude skinuta sa ove liste.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com