U trendu

Novi sistem omogućiće proizvodnju 12 miliona tona uglja

KOSTOLAC – Na površinskom kopu „Drmno“ u Kostolcu danas je počeo transport novog savremenog bagera u koji je uloženo skoro 100 miliona dolara, a koji će omogućiti povećanje godišnje proizvodnje uglja u tom rudniku sa devet na 12 miliona tona.

Na predstavljanju novog bagera dugačkog 150 metara i teškog 3.200 tona, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da je cilj da nakon 2023. prozivodnja uglja u Srbiji dostigne 45 miliona tona godišnje, te da je novi bager od izuzetnog značaja za razvojne planove i deo je stragegije povećanja proizvodnje uglja na „Drmnu“ u sklopu izgradnje Bloka B 3 Termoelektrane „Kostolac B“.

„To je deo našeg ukupnog aranžmana s Kinom u kome je kineski CMEK naš partner. Sve aktivnosti odvijaju se predviđenom dinamikom. Pred nama je izazov da nastavimo tu dinamiku i u roku završimo Blok B 3“, rekao je ministar.

Antić je rekao da će ove godine u Srbiji biti proizvedeno 38 miliona tona uglja, u narednoj fazi planirano je 40 miliona tona, a kada novi bager na kopu „Radljevo“ u Kolubari bude radio u punom kapacitetu, proizvodnja će dostići 45 miliona tona godišnje.

To su, navodi, planovi EPS-a koji će ostati najznačajniji deo srpske ekonomije i industrije i najjači igrač u toj branši u jugoistočnoj Evropi.

„Ove godine ćemo proizvesti 38 miliona tona uglja. Ulazimo u fazu ozbiljnih investicija koje će nas dovesti do značajnog rasta proizvodnje uglja i električne energije u Srbiji“, rekao je Antić i naglasio da je optimista i da je uveren da će ambicizni planovi biti ostvareni.

Naveo je da će se ove godine ući u nabavku velikih sistema za kop „Radljevo“ za koji kaže da je ključna razvojna komponenta proizvodnje uglja u Kolubari i koja će biti deo ukupne sigurnosti snabdevanja i ugljem i električnom energijom.

Ponosan je, dodao je, što srpske kompanije pokazuju spremnost da učestvuju u velikim, zahtevnim i razvojnim projektima poput sistema koji je danas osposobljen za rad na kopu „Drmno“.

„I u narednom periodu, u velikim projektima ozbiljno računamo na srpske kompanije“, rekao je Antić i dodao da je privilegija da je na ovom projektu radio i nemački „TisenKrup“, koji je u svojoj oblasti rada jedan od lidera na svetskom tržištu.

V. d. direktora EPS-a Milorad Grčić naglasio je da je proizvodnja uglja jedan od najvažnijih faktora u EPS-u, a proizvodnja električne energije u termo sektoru jeste ono što daje stabilnost energetskom sektoru u Srbiji.

„EPS se oslanja na Kolubaru i ‘Drmno’. ‘Drmno’ je projektovano da proizvodi devet miliona tona uglja godišnje, a s novim sistemom dostići će između 12 i 13 miliona tona. Gradimo novi 350 megavatni blok i neophodna je veća količina uglja“, rekao je Grčić.

Objasnio je da je bager deo sistema koji uključuje i traku i odlaganje, njegov kapacitet je 6.600 metara kubnih na sat, kretaće se u dužini od 6,5 kilometara, a mesec dana biće u probnom radu.

Grčić kaže da je EPS obezbedio finansiranje za još četiri pretovarne stanice na kopu „Drmno“.

„U fazi smo izgradnje trafostanice Rudnik 5. Nadamo se da ćemo u toku ove godine, najkasnije u decembru završiti kompletan posao“, kaže Grčić.

Direktor ogranka kineskog CMEK-a Ren Kailong rekao je da je od otvaranja montažnog placa sa koga bager kreće na radnu poziciju prošlo 36 meseci i da su uz podršku ministra Antića i čelnih ljudi EPS-a svi planirani poslovi završeni.

Direktor sektora za rudarstvo nemačkog „TisenKrupa“ Bernd Binder osvrnuo se na šest decenija dugu i plodonosnu saradnju sa EPS-om na velikim projektima, kao i na projektovanju i montažu rotornog bagera na „Drmnu“ za koji je rekao da je od velike koristi za Srbiju i njene građane.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.