U trendu

PKS: Kineska investicija u RTB oživeće region Bora

BEOGRAD – Investicija vredna 1,46 milijardi dolara kineske rudarske kompanije „Zijin“, koja je danas izabrana za strateškog partnera RTB Bor, oživeće ceo borski region i povećati učešće srpskog bakra u Evropi tri puta.

Trenutna proizvodnja koncentrata bakra RTB Bor čini dva procenta u ukupnoj proizvodnji bakra u Evropi.

„Nakon ove investicije, koja će uglavnom ići na revitalizaciju opreme i proširenje kapaciteta, očekuje se povećanje učešća na 6,7 procenta u Evropi“, kaže Miroslav Ignjatović iz Udruženje za energetiku i energetsko rudarstvo Privredne komore Srbije (PKS).

Trenutno RTB Bor, odnosno samo rudarstvo borskog regiona učestvuje sa 0,8 procenata u BDP-u Srbije.

„Očekuje se, nakon par godina kada se operacionalizuje sama investicija, da se učešće proizvodnje bakra u BDP-u Srbije poveća na 2,8 procenata“, procenjuje Ignjatović.

Smatra da je izbor kineske kompanije značajan jer će uticati i na cenu bakra koja se iz godine u godinu menja.

„Znamo da postoji velika fluktuacija katodnog bakra na Londonskoj berzi. Ove godine se ona kreće oko 6.000 dolara po toni, 2016. je bila 4.600 dolara, a 2011. je bila 9.600 dolara. Ulazak ovako velike kompanije u RTB Bor će amortizovati toliko velike fluktuacije“.

Kineski „Zijin“ trenutno zauzima 22. mesto na listi najvećih rudarskih kompanija na svetu sa 10 milijardi dolara poslovnog prihoda, a snaga te kompanije, kaže, omogućiće i širenje prerađivačke industrije u Srbiji i regionu Bora.

„Ceo taj kraj će doživeti novi prosperitet, a sam investicija će omogućiti takođe i prerađivačkoj industriji da se proširi“, ističe Ignjatović.

Domaće kompanije povezane sa RTB Bor svake godine kupuju oko 11 hiljada tona katodnog bakra od borskog giganta.

Topionica bakra u RTB Bor trenutno prerađuje oko 70 hiljada tona bakra, a oko 60 procenata je iz domaćih sirovina.

„Sama investicija će omogućiti i drugim kompanijama da se zainteresuju za ulaganja u naše rudarstvo“, kaže Ignjatović.

Kao primer budućeg investiranja u srpsko rudasrtvo su, kaže, i investicije kompanije Rio Tinto, koja je zainteresovana za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice, kao i investicija kanadske kompanije Nevsun.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.