Putnikovic: Poskupljenje struje i gasa ocekivano, nije veliko

BEOGRAD – Najavljeno poskupljenje gasa od 11 odsto i struje do 10 odsto od januara je oฤekivano s obzirom na energetsku krizu, rekla je danas urednica portala Energija Balkana Jelica Putnikoviฤ‡ i ocenila da je za graฤ‘ane Srbije najvaลพnije ลกto to poskupljenje nije veliko.

„Neobiฤno je kada usred grejne sezone poskupljuje i elektriฤna energija i prirodni gas, jer znamo da se puno graฤ‘ana greju tim energentima, ali s obzirom da je aktuelna energetska kriza ne ฤudi me poskupljenje“, kazala je Putnikoviฤ‡eva za Tanjug.

Naglasila je da su graฤ‘ani Srbije poฤeli da ลกtede struju i pridrลพavaju se apela drลพave da se smanji potroลกnja, kako bi se ลกto manje struje uvozilo.

Poskupljenje elektriฤne energije, rekla je ona, na neki naฤin ฤ‡e „pojesti“ umanjenje raฤuna koje su graฤ‘ani veฤ‡ mogli da vide na raฤunu za proลกlomeseฤnu potroลกnju.

Kada je u pitanju prirodni gas, Putnikoviฤ‡eva je navela da njega nema dovoljno ugovoreno po naftnoj formuli od 350 dolara za 1.000 metara kubnih.

Kaลพe da ukoliko bi ostale niske cene, poslovanje Srbijagasa i EPS-a bi bilo u joลก veฤ‡oj krizi.

Na pitanje kako komentariลกe nedavnu posetu delegacije Norveลกke Srbiji i kakvu pomoฤ‡ naลกa zemlja moลพe oฤekivati sa te strane, s obzirom na to da se radi o lideru kada su obnovljivi izvori energije u pitanju, Putnikoviฤ‡eva kaลพe da treba pratiti svetske tredove.

„Mi u Srbiji imamo dovoljno dobrih sruฤnjaka i treba sasluลกati ลกta kaลพu struฤnjaci iz inostranstva i kopirati one koji su uspeลกni u odreฤ‘enim sektorima, a u energetici posebno“, istakla je ona.

Naglasila je da je neophodno da se u Srbiji naprave novi kapaciteti za proizvodnju elektriฤne enegije, nova gasna skladiลกta i da se proลกiruju energetski kapaciteti, kako bi zemlja bila energetski nezavisni.

Na pitanje da prokomentariลกe to ลกto su cene goriva u od proลกle nedelje u opadanju, Putnikoviฤ‡eva je istakla da je nafta pojeftinila, prema poslednjim podacima, na evropskom trลพiลกtu i iznosi oko 87 dolara za barel, dok je u Americi oko 80.

„Pokazala se taฤna procena kartela OPEK, koji je rekao da ฤ‡e zbog kovid krize koja se ponovo javlja u Kini, kao i zbog sve veฤ‡e inflacije i recesije, biti smanjena potraลพnja za naftom. To je razlog ลกto je pojeftinilo gorivo kod nas“, objasnila je sagovornica Tanjuga.

Smatra da treba oฤekivati nova pojefitinjenja, meฤ‘utim ukazala je i da se cena dizel goriva ne odreฤ‘uje samo na osnovu cene sirove nafte, jer je velika potroลกnja dizela u Evropi, koja je uvozila dosta dizela iz Rusije.

Kakva ฤ‡e biti cene goriva, prema reฤima Putnikoviฤ‡eve, videฤ‡e se posle 5. decembra kada nastupi zabrana uvoza ruske nafte.

„Dizel gorivo ฤ‡e, praktiฤno, moฤ‡i da se uvozi do januara, ali verovatno ฤ‡e tu biti i geopolitiฤkih uticaja na cenu, a ne samo ekonomskih“, zakljuฤila je ona.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com