Santorini spreman za letnju sezonu, bezbedan za turiste

Ostrvo Santorini, jedno od najlepših i najpoznatijih ostrva u Grčkoj, bezbedno je za turiste po rečima gradonačelnika ostrva Nikosa (Nikolaos) Zorzosa, jer ne postoji pojačana seizmička aktivnost.

Nedavni zemljotresi na Santoriniju bili su manji i nisu izazvali nikakvu štetu, u šta su se uverili i novinari iz Srbije koji su nedavno posetili to ostrvo, gde Institut za istraživanje i praćenje vulkana pomno prati seizmičku aktivnost.

Posetu novinara organizovali su Grčka nacionalna turistička organizacija (GNTO) i opština Santorini, na inicijativu generalnog sekretara GNTO Andreasa Fiorentinosa i gradonačelnika ostrva Nikosa Zorzosa.

Zorzos je u razgovoru sa novinarima rekao da su netačni navodi brojnih medija da je oko 11.000 stanovnika napustilo ostrvo nakon niza zemljotresa i naveo da „niko nije ustanovio ukupan broj ljudi i brodova, kojima su putovali stanovnici ostrva“.

„Stanovnici Santorinija zimi idu na odmor. Na brodovima je bilo ljudi, koji nisu samo sa Santorinija, niko nije ustanovio ukupan broj ljudi. Način na koji su masovni mediji prenosili o ovom fenomenu je bio čisto preterivanje“, rekao je Zorzos.

Santorini, ostrvo deo kaldere, koju je formirala ogromna vulkanska erupcija 1613. godine pre nove ere, bogato je istorijskim i arheološkim nasleđem, poput nalazišta u mestu Akrotiri, drevnoj minojskoj civilizaciji, koja je nastala vulkanskom erupcijom, zatim gradovi Fira i Ija (Oia), karakteristični po belim kućama sa plavim krovovima i uskim ulicama, a tu su i druga ostrva Tirasja, Milos i Naxos.

„Santorini je jedno posebno mesto i uvek će privlačiti turiste. Često kažem da se Santorini rodio kada je nastao i svemir, jedan mali-veliki prasak. Tirasja ostrvo prikazuje kako je Santorini izgledao pedesetih godina prošlog veka, pre epohe kada se desio veliki zemljotres. Tu je ostao duh starog Santorinija“, rekao je Zorzos u razgovoru sa novinarima iz Srbije.

Santorini ima dva vulkana i to podvodni Kolumbo, koji je aktivan, i neaktivan vulkan Santorini. Po rečima gradonačelnika, interesantan način da se vidi kaldera je i iznajmljivanje jedrilice, gde se prilikom krstarenja mogu videti sve faze vulkanske erupcije na kalderi, odnosno na stenama kroz četiri sloja.

Jedan od načina na koji se može krstariti oko ostrva je i putanja na kojoj se obilazi ugašen vulkan Palja Kameni (Palia Kameni), koji ima termalne izvore, zatim ostrvo Tirasja, pa gradove Ija i Fira gde se gleda zalazak sunca sa broda.

U Megalohoriju (Megalochori), jednom od tradicionalnih sela na Santoriniju, može se obići kulturni centar „Symposion cultural center“, koji je posvećen očuvanju grčke kulturne baštine, a posetiocima nudi bogat program umetničkih i kulturnih događanja.

U selu Vlihada (Vlichada), čiji su gosti, kao i sela Megalohori, bili novinari iz Srbije, može se obići fabrika paradajza Nomikos, koja je bila jedno od najvažnijih mesta za njegovu preradu na celom ostrvu, dok je danas muzej.

„Turistima je u proseku potrebno nekoliko dana da upoznaju ostrvo, jer na svakih 200 metara može se videti neka istorijska znamenitost. Pored toga, tu su i tradicionalna jela poput fave, koja se služi uz kiseli kapar i crni luk, kolokitakija (pržene tikvice), feta saganaki, suvlaki, kolokitokeftedes (ćufte sa tikvicama), kao i melitini, tradicionalni kolač sa jogurtom i medom, koji se nekada služio samo za Uskrs“, rekao je Zorzos.

Po njegovim rečima, na Santoriniju se prave 62 vrste vina, a najpoznatija je Asirtiko (Assyrtiko), belo vino.

„Santorini ima vinograde na površini od oko 1.200 hektara, samim tim se povećao i broj vinarija, trenutno ih ima 20. Svi proizvođači žele da imaju etiketu vina sa Santorinija“, rekao je gradonačelnik.

Po njegovim rečima, mesta na Santoriniju su dobro povezana brodskim i autobuskim prevozom. Od Beograda do Santorinija nema direktnog leta, a Zorzos je kazao da će razgovarati sa Grčkom nacionalnom turističkom organizacijom i avio-prevoznikom o tome, dodajući da bi „bilo lakše da postoji direktan let“.

Novinare iz Srbije ugostili su vlasnici lokalnih restorana na Santoriniju, u saradnji sa opštinom Santorini.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com