Sjedinjene Države i Velika Britanija su danas najavile plan za simbolično važan trgovinski sporazum koji će verovatno smanjiti finansijski teret zbog visokih carifa tarifa predsednika SAD Donalda Trampa i stvoriti veći pristup američkoj robi u inostranstvu.
Očekivalo se da će SAD i Velika Britanija danas saopštiti da su sklopile taj trgovinski sporazum, ali je Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu Bele kuće pred britianskim ambasadorom Piterom Mandelsonom rekao: „Završni detalji se pišu, u narednim nedeljama sve će biti zaključeno“.
Britanski premijer Kir Starmer je, govoreći danas na konferenciji o odbrani u Londonu, rekao da su „pregovori sa SAD u toku“.
Najava takvog sporazuma je donela političku pobedu Starmeru, a i pružila izvestan dokaz Trampove tvrdnje da bi njegov žestok pristup trgovini možda mogao da uravnoteži privredu sveta, mada pod njegovim uslovima.
Ipak, odredbe sporazuma tek treba da budu završene da bi bio potpisan, što podseća da bi proces za koji je Tramp obećao da će biti brz, mogao da potraje dok i druge države s kojima SAD imaju trgovinski deficit, brinu da će uvozne takse republikanskog predsednika oboriti ekonomski rast širom sveta.
Predsednik je rekao da će sporazum dovesti do većeg izvoza američke govedine i etanola u Veliku Britaniju, a očekuje se i carinsko pojednostavljenje za ostalu američku robu koja se delom koristi za preradu.
Starmer je, danas, razgovarajući telefonom sa Trampom, istakao važnost odnosa njihovih država i aludirao da je danas godišnjica pobede u Drugom svetskom ratu u Evropi.
„Mislim da je neverovatno važno što možemo da objavimo ovaj sjajan dogovor za narednih 80 godina istog damna i u isti sat kao pre 80 godina, kada su Velika Britanija i SAD stojale rame uz rame“, rekao je Starmer.
Velika Britanija je saopštila da će sporazum sa SAD smanjiti carine na automobile iz Velike Britanije sa 27,5 odsto na 10 odsto i eliminisati carine na čelik i aluminijum.
Britanska vlada je saopštila da sporazum postavlja kvotu od 100.000 britanskih vozila koja se mogu uvoziti u SAD po tarifi od 10 odsto. Rečeno je da će Trampova carina od 25 odsto na britanski čelik biti sasvim ukinuta.
Velika Britanija je saopštila da sporazum sadrži nov, recipročni pristup tržištu govedine i ukida carinu na etanol koji se koristi za proizvodnju piva, koji u Veliku Britaniju stiže iz SAD.
Taj sporazum je prvi najavljen otkako je Tramp počeo da preokreće privredu sveta dramatičnim povećanjem carina u pokušaju da poveća domaću proizvodnju. Republikanski predsednik je naglo uveo carine po povratku u Belu kuću, ciljajući uvoznim taksama na čelik, aluminijum i automobile na tradicionalne saveznike kao što je Velika Britanija. Tramp je 2. aprila najavio carine skoro za sve zemlje sveta, a zatim se delimično povukao nedelju dana kasnije i najavio da će njegova administracija narednih nekoliko meseci tražiti pojedinačne sporazume s državama.
SAD već imaju trgovinski suficit s Velikom Britanijom, što olakšava nalaženje zajedničkog jezika jer je Tramp svoje carine usmerio na eliminisanje godišnjih trgovinskih deficita s državama za koje kaže da su „iskoristile SAD“.
Nisu postignuti novi dogovori sa najvećim američkim trgovinskim partnerima, uključujući Kanadu, Meksiko i Kinu. Tramp je ostavio najviše carine na snazi za Kinu, što je izazvalo konfrontaciju te dve najveće svetske privrede. Vašington i Peking ovog vikenda šalju zvaničnike u Švajcarsku na početnu rundu trgovinskih pregovora.
Tramp je danas obećao da će uslediti „mnogi drugi dogovori koji su u ozbiljnoj fazi pregovora!“.
SAD i Velika Britanija imaju za cilj da sklope prvi bilateralni trgovinski sporazum otkako su Britanci 2016. glasali za izlazak iz Evropske unije, omogućavajući joj da nezavisno pregovara. Tadašnji premijer Boris Džonson je reklamirao budući sporazum sa SAD kao podsticaj za Bregzit.
Pregovori su počeli 2020. godine, tokom Trampovog prvog mandata. Ali malo su napredovali pod predsednikom Džoom Bajdenom, demokratom i kritičarem Bregzita. Pregovori su nastavljeni pošto se Tramp vratio na funkciju u januaru i intenzivirali se poslednjih nedelja.
Glavni cilj britanskih pregovarača bio je smanjenje ili ukidanje poreza na uvoz britanskih automobila i čelika u SAD, koje je Tramp postavio na 25 odsto. SAD su najveće tržište za britanske automobile – više od četvrtine izvoza automobila iz te zemlje 2024. godine, po britanskoj Kancelariji za statistiku.
Velika Britanija je tražila i oslobađanje od carine za farmaceutske proizvode, dok SAD žele veći pristup britanskom tržištu poljoprivrednih proizvoda. Starmerova vlada je rekla da neće sniziti standarde hrane u Velikoj Britaniji da bi dozvolila uvoz američke piletine isprane hlorom ili mesa goveda tretiranih hormonima.
Britanska vlada na sporazum gleda kao na potvrdu Starmerovog pristupa Trampu, koji je izbegao direktnu konfrontaciju ili kritiku. Za razliku od Evropske unije, Velika Britanija nije objavila uzvratne carine na američku robu kao odgovor na Trampove uvozne takse.
Trgovinski sporazum SAD s Velikom Britanijom bio bi simbolično važan i olakšanje za britanske izvoznike. Ali sporazum bi malo pomogao u rešavanju Trampove suštinske zabrinutosti zbog upornih trgovinskih deficita SAD s mnogim zemljama koji su ga naveli da uvede uvozne takse.
Po Birou za popis stanovništva, SAD su prošle godine ostvarile suficit u robnoj razmeni s Velikom Britanijom od 11,9 milijardi dolara, a 68 milijardi dolara robe koju su SAD uvezle iz Velike Britanije prošle godine činilo je samo dva odsto američkog ukupnog uvoza.
SAD su mnogo važnije za ekonomiju Velike Britanije. One su bil najveći britanski trgovinski partner prošle godine, po vladinoj statistici, iako najveći deo britanskog izvoza u SAD čine usluge, a ne roba.
Tramp je ranije rekao da će njegova poluga u pregovorima biti američki potrošači, ali je rekao da očekuje i da će Velika Britanija početi da kupuje više američkih proizvoda.
Trgovinski sporazum sa SAD je jedan od nekoliko koje Starmerova vlada želi da sklopi. U utorak su Velika Britanija i Indija objavile trgovinski sporazum posle tri godine pregovora. Velika Britanija takođe pokušava da ukloni neke od barijera u trgovini sa EU, nametnutih kada je napustila taj blok 2020. godine.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com