Zajedno sa velikim svetskim kompanijama do zelene tranzicije

BEOGRAD – Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas na otvaranju događaja „Huavej ICT dan“ o zelenoj tranziciji i tehnologijama da se upravo u vreme energetske krize kroz koju svet prolazi pokazuje važnost zelene tranzicije kroz koju Srbija treba da prođe.

„Upravo se sada pokazuje koliko je važno da krenemo ka zelenoj tranziciji, bez obzira na tešku energetsku krizu, jer je energetska bezbednost važan uslov razvoja, napretka i nacionalne bezbednosti“, istakla je ministarka.

Dodala je kako su nove tehnologije, IT, digitalna energetika, integrisani energetski sistemi sadašnjost, a ne samo budućnost.

„Bez obzira na to koliko rešavali aktuelnu krizu kratkoročnim merama, razmišljamo o tome gde će Srbija biti u narednim decenijama kada govorimo o energetici i energetskoj tranziciji.
Ciljevi su postavljeni tako da do 2040. imamo više od 40 odsto proizvedene energije iz obnovljivih izvora, ali isto tako prioriteti su da se novim tehnološkim rešenjima dođe do tih ciljeva“, istakla je Mihajlović.

Dodala je da je Huavej jedna od kompanija s kojom Srbija radi u oblasti energetike pametnih mreža i pametnih solarnih panela.

„Srbija se opredelila da u zelenoj tranziciji dominantno mesto zauzmu upravo električcna i toplotna energija proizvedena iz sunca, vetra i nešto manje iz hidropotencijala. Treba zato da se udružimo sa najboljim svetskim kompanijama, kako bi naša zemlja dobila takve tehnologije i kako bismo period usporenog razvoja energetike prevazišli na taj način“, smatra Mihajlović.

Ocenila je da nova vlada treba da se bavi energetskom budućnošću, a ne samo prevazilaženjem aktuelne energetske krize.

Direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu Mihailo Jovanović ocenio je da su glavni rezultati tog državnog organa u prethodnih pet godina postojanja bili u domenu izgradnje infrastrukture.

Podsetio je da su izgrađene mreže eUprave i AMRES-a i data centri u Beogradu i Kragujevcu.

„One su značajno narasle, jer mreža eUprave povezuje više od 1.000 faktora u javnom sektoru, a AMRES mreža je povezala sve osnovne i srednje škole širokopojasnim internetom“, rekao je Jovanović.

Istakao je da su data centri u Beogradu i Kragujevcu izgrađeni za svega tri godine po najvišim tehnološkim i bezbednosnim standardima i podsetio da služe potrebama javne uprave i službi bezbednosti, ali da u njima ima mesta i za komercijelne korisnike kao što je Huavej, koji svoje podatke čuva u Kragujevcu.

„Zahvaljujući toj infrastrukturi smo razvili veliki broj usluga.
Podigli smo sistem za razmenu podataka u kome je do sada razmenjeno više od 110 miliona dokumenata između organa javne uprave, što zanči da toliko puta građani nisu morali da se šetaju između organa javne uprave“, rekao je Jovanović.

On je naglasio da je Kancelarija zahvaljujući svojim elektronskim uslugama doprinela zelenijoj životnoj sredini, jer je uštedela više od 400 miliona listova papira formata A4, odnosno preko 40.000 stabala drveća, više do 172 miliona litara vode i više do 145.000 megavat časova struje.

Naveo je i da Kancelatija ide i korak dalje, jer svoje data centre greje toplotnom energijom koju stvaraju uređaji koji u njima rade, pa je čak sa Gradom Kragujevcem sklopila Sporazum da , kako bude rastao broj servera u tamošnjem data centru, toplotnu energiju isporučuju gradskoj toplani za zagrevanje stanova.

Jovanović je istakao da se očekuje da ove godie izvoz IT sektora u Srbiji pređe 2,5 milijarde evra, dok je pre šest godina on bio svega 600 miliona evra.

Najavio je da će prioriteti naredne vlade biti razvoj vestačke inteligencije, bioinženjeringa i bioinformatike i dodao kako se sa Huaveojm veh razvija projekat baze gena.

Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo ocenila je da je ovaj skup prilika za upoznavanje najnovijim tehnologijama komapnije Huavej, posebno u oblasti dgitalne energije.

„Poslednjih godina Kina i Srbija su posvećene energetskoj tranziciji. Kina će nastojati da postigne vrhunac emisije uglejnika do 2030. i teži da postuigne ugljeničnu neutralnost do 2060.godine“, rekla je ambasadorka.

Čen Bo je istakla da je u Kini mnogo uloženo u razvoj industrije zelene energije i da se već dobijaju pozitivni rezultati, jer je prošle godine Kina bila prva u svetu po novoinstalisanim kapacitetima u solaru, energiji vetra i hidrokapacitetima.

„ITT igra veoma važnu ulogu u digitalnoj energetskoj tranziciji, a komapnije poput Huveja imaju nove visoke tehnologije i mnogo isklustva u tome. Uverena sam da postji veliki prostor za saradnju naše dve zemlje na tom polju, kao što su pametni fotonaponski sistemi i verujem da će danasnji događaj pomoći da srpska strana razume najnovije kinske tehnolgije i da otvori polje za saradnju“, rekla je Čen Bo.

Direktor kompanije Huavej Srbija Čen Čen rekao je da je jedan od osnpovnih zadataka kompanije razvoj tehnolođkih inovacija namenjenih rešavanju izazova zelene tranzicije.

„Ponosni smo na činjenicu da će naša rešenja doprineti ostvarivanju vizije Ministarstva rudarstva i energetike za izgradnju ‘zelene Srbije’. Naša rešenja uklapaju se u ovaj cilj, jer omogućavaju različitim sektorima industrije da unaprede svoje snabdevanje električnom energijom, ne samo na ekonomičniji već i na ekološki prihvatljiviji način. Nastavićemo da ulažemo u osnovne digitalne energetske tehnologije, razvoj čiste energije i omogučhavanje njene digitalizacije“, istakao je Čen Čen.

Na današnjem skupu predstavljene su najsavremenije tehnološke instalacije koje olakšavaju rad u zdravstvu, obrazovanju, elektronskoj upravi, finansijama, saobracjaju i mnogim drugim oblastima.

Jedno od takvih tehnoloških rešenje je Huavej solar sistem zasnovan na upotrebi digitalne i internet veze korisnika sa solarnim panelima instaliranim na kući ili nekom drugom objektu, radi lakšeg i efikasnijeg korišćenja ovog izvora energije. .

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com