U trendu

Zbpg samoubistava zaposlenih francuska kompanija Oranž proglašena krivom

Francuska telekomunikaciona kompanija Oranž danas je proglašena krivom za niz samoubistava zaposlenih, a njen bivši direktor osudjen je na kaznu zatvora.

Jedna od najvećih svetskih firmi u oblasti telekomunikacija kažnjena je sa 75.000 evra i naredjeno joj je da plati dodatne stotine hiljada evra odštete zbog samoubistava zaposlenih tokom 2000-ih godina, u vreme restrukturiranja kompanije koje je po mnoge imalo teške posledice.

Firma Oranž, koja se tada zvala Frans telekom, prva je velika francuska kompanija kojoj je sudjeno po optužbi za institucionalizovani kolektivni mobing, a današnja, istorijska presuda mogla bi da poveća mogućnost da se i druga preduzeća suoče sa sličnim pravnim procesima.

Francuska je medju malobrojnim državama u svetu koje mogu da procesuiraju kompanije ili zaposlene zbog takvih zloupotreba.

Bivši direktor Oranža Didije Lombar osudjen je na četiri meseca zatvora i kaznu od 15.000 evra, a njegov advokat je najavio žalbu.

Drugi menadžeri kompanije osudjeni su na kratke zatvorske kazne, a moraće da plate hiljade evra.

Oni su negirali odgovornost za samoubistva ljudi koje nisu poznavali.

Sud je medjutim odlučio da su i oni i kompanija krivi za kolektivni mobing, navodeći u presudi da su „metode korišćene za ukidanje 22.000 radnih mesta bile ilegalne“.

Advokati Oranža naveli su da su ukidanja radnih mesta bila neophodan deo procesa privatizacije državnog Frans telekoma.

Kompanija je danas i dalje dominantna u Francuskoj, a posluje i u 26 zemalja Evrope, Bliskog istoka i Afrike.

Vrednost njenih akcija nije znatno promenjena posle presude.

Lombar, njegova nekadašnja desna ruka Luj-Pjer Ven (Wenes) i direktor ljudskih resursa Olivije Barbero osudjeni su zbog vodjenja „politike destabilizacije“ dok su pokušavali da ugase hiljade radnih mesta. Još četiri menadžera osudjena su zbog saučesništva.

Desetine zaposlenih izvršile su samoubistvo tokom procesa restrukturiranja kompanije.

U fokusu sudjenja bilo je 39 slučajeva – 19 samoubistava, 12 pokušaja samoubistva i osam slučaja teške depresije, u periodu od 2006. do 2009. godine.

Samoubistva drugih zaposlenih nisu mogla da budu povezana direktno i jedino s njihovim poslom.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.