U trendu

Sapic: Standardizovacemo splavove i urediti priobalje

BEOGRAD – Podsećajući da je na poslednjoj sednici Skupštine Grada Beograda doneta odluka o postavljanju plutajućih objekata na vodnom zemljištu na teritoriji grada, što predstavlja pravni osnov za konačno sređivanje priobalja, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je danas rekao da će znatan broj splavova ostati, ali da će oni biti standardizovani.
„Jasno će biti određeno gde splavovi mogu da se nalaze, kolika će biti udaljenost između njih, a moraće da imaju prečišćivače kako se fekalije ne bi direktno ispuštale u reku, kao i priključak na struju i vodu i plaćen zakup“, rekao je Šapić na TV Pink, saopštio je Sekretarijat za informisanje.

Dodao je da će oni koji dobiju dozvolu za svojevrsne noćne klubove morati da imaju izolaciju kako ne bi ugrožavali život ljudi u okolini i istakao da će prvi put biti uređeno priobalje, a Savsko šetalište, gde je splavova najviše, biće prvo u nizu.

Naveo je da se upravo radi na planu i skicama za lokacije splavova, nakon čega će biti dati javnosti na uvid, a potom i na licitaciju.

Prema njegovim rečima, ideja je da Savsko šetalište, koje je manje turističko, a više rezidencijalno, bude jedno od najlepših u ovom delu Evrope, te da se sličan sistem primenjuje duž svih obala u Beogradu.
Šapić je izrazio uverenje da će zahvaljujući novom preduzeću „Beogradski park” građanima biti obezbeđena kvalitetnija usluga i naveo da je želja da gradski parkovi budu puni dece, ljudi, oplemenjeni novim sadržajima.
Ovo preduzeće, naveo je on, upravljaće parkovima tako što će osmišljavati na koje načine mogu da privuku ljude, a baviće se i drugim poslovima koji će građanima biti vidljivi tek nakon implementacije rezultata.
Ukazao je i na ulogu novoformirane službe javnog reda, kao i njenog službenika „Belog”, koji će biti lični asistenti svih Beograđana.
„Beli” će biti na ulici i pomagaće građanima. Pravimo podelu grada na stanice i punktove, a u svakom kraju grada imaćemo punkt u kome će „Beli“ biti. Biće oko škola, vrtića, u parkovima, ali šetaće i noću kako bi se svi osećali sigurnije“, rekao je Aleksandar Šapić.

Dodao je da će Beograd biti najsigurniji i najuslužniji grad u Evropi.
Podsetio je da je rebalansom budžeta omogućeno plaćanje nafte za GSP, kao i da su izbegnuta kašnjenja u nastavku subvencionisanja za gradske vrtiće.

Regulisani su i veliki dugovi koji su se u opštinama nagomilavali decenijama a omogućena je i podela vaučera za decu vrtićkog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, kao i zaposlenima u tim ustanovama.

Prema njegovim rečima, za koji dan se nastavljaju i radovi na šetalištu „Lazaro Kardenas”.

Šapić je istakao da je sve urađeno kako bi Beograd spremno dočekao zimu i najavio da će grejna sezona početi 15. oktobra, ukoliko ne dođe do drugačijeg dogovora na nacionalnom nivou.
Ponovio je da je jedan od najvećih problema sa kojim se sadašnja gradska uprava suočava gradski prevoz, te da će učiniti sve da se ova usluga poboljša, a očekuje da će i građani, kada osete poboljšanje, početi sve više da plaćaju karte.
Naglasio je da su protiv ovakvih odluka samo oni kojima smeta što je Grad odlučio da se uvede red i da se tačno zna ko šta radi, koliko i kako radi, kao i gde se troši novac svih Beograđana.
„Želim da zajedno sa ovom gradskom upravom dam sve od sebe kako bi građani dobili što bolje uslove za život. Kao gradonačelnik Beograda sam dužan da štitim interese svih građana, pa i tih radnika u preduzećima“, rekao je Šapić.

Dodao je da misli da su radnici komunalnih službi prvi put dobili gradonačelnika koji nema problem da sa njima direktno razgovara.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.