BON – Starim, takozvanim „narodnim strankama“ izmiču birači u čitavoj Evropi, piše Dojče vele i dodaje da od toga profitiraju pre svega desničarski populisti.
Kako se navodi, način političkog delovanja umerenih stranaka sve više je u defanzivi i to u celoj Evropi – italijanski demohrišćani, koji su decenijama davali premijera, praktično više ne postoje, francuski socijalisti i holandske socijaldemokrate, koji su dugo vremena imali odlučujuću reč u svojim zemljama, na poslednjim izborima su gotovo zbrisani sa scene, a čak je i dugo vremena neprikosnovena nemačka kancelarka tokom izborne kampanje u Hesenu upozoravala da bi njen CDU „mogao da izgubi rang narodne stranke“.
Politikolog Florijan Hertleb smatra da je razlog te pojave što su stranke „ogledalo društvenog razvoja“, kao i da i druge institucije gube na ugledu.
Kako je rekao socijaldemokrate nisu jedine koje su zanemarile svoju glavnu klijentelu i pre svega u Nemačkoj su je učinile nesigurnom „kroz masovni dolazak izbeglica“.
Volfgang Merkel ocenjuje da građani hoće nešto preciznije i to dobijaju od novih stranaka, a još jedan razlog za tu pojavu je i što su se sve evropske narodne stranke pomerile ka centru i tako „oslobodile politički prostor“.
Stare narodne stranke različito se nose s tim izazovima.
Mladi austrijski kancelar Sebastijan Kurc, staru austrijsku narodnu stranku je preimenovao i prilagodio sebi: „Lista Sebastijan Kurc – Nova narodna stranka (OVP)“ – pod tim imenom stranka je nastupila na parlamentarnim izborima 2017. godine i ostvarila dobar rezultat, a promenu na vrhu pratilo je snažno pomeranje udesno jer se Kurc nije ustručavao ni da uđe u koaliciju s desničarsko populističkom Slobodarskom partijom Austrije.
Drugačiju strategiju od austrijskog kancelara izabrao je francuski predsednik Emanuel Makron, koji je umesto da osvoji već postojeće stranku, naizgled ni iz čega osnovao „pokret“ i za saradnju pridobio mnoge ljude koji nisu političari.
Kako navodi DW, to je u početku delovalo sveže, ali je u međuvremenu izgubio „dobar deo sjaja“.
Na pitanje da li u Evropi postoji prava narodna stranka, politikolog Merkel ocenjuje da je to stranka Fides mađarskog premijera Viktora Orbana i to ne samo zbog svoje snage, već i zato što se obraća ljudima iz svih društvenih slojeva.
„To je perfidna poruka da desničarski populisti mogu da se uzdignu do narodnih stranaka. Orbanova stranka je verovatno poslednja ili najnovija narodna stranka par excellence u Evropi“, ocenio je on.
DW navodi da se postavlja pitanje, da li narodne stranke mogu nešto da učine kako bi sprečile svoje slabljenje.
„One moraju da se modernizuju sa atraktivnim ljudima – jer mnogim narodnim strankama nedostaju pravi ljudi, kao i izbor tema. U Nemačkoj su na primer te teme zaokret u energetskoj politici i digitalizacija“, prenosi Florijan Hartleb.
S druge strane, Volfgang Merkel smatra da je vreme kada su stranke osvajale preko trideset ili preko četrdeset odsto glasova „zauvek prošlo“ i da bi stranke bi ponovo mogle nešto više da se udalje od centra, kako bi ojačale profil, „ali one naravno ne mogu da vrate unazad individualizaciju društva“.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com