Euraktiv: Borelj u Pekingu želi da pokaže jedinstvo EU prema Kini

BRISEL – Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj i nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok posetiće Kinu od 13. do 15. aprila, saopštilo je danas kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.

Očekuje se da će šef diplomatije EU Žozep Borelj tokom ove posete pokušati da predstavi jedinstvenu politiku EU prema Kini, tokom razgovora sa kineskim ministrom inostranih poslova Ćin Gangom, u okviru godišnjeg strateškog dijaloga između Brisela i Pekinga, prenosi Euraktiv.

On će se u četvrtak sastati i sa najvišim kineskim diplomatom Vang Jijem, kao i sa novim ministrom odbrane Li Šangfuom.

Očekivanja su da će Borelj ponoviti posvećenost Brisela svojoj politici „Jedne Kine“, ali i da će ponovo potvrditi pravo Unije da gradi veze sa Tajvanom u tom okviru.

„To je ključno za očuvanje mira, naravno, posebno u Tajvanskom moreuzu, na Tajvanu i oko njega“, rekao je za Euraktiv visoki zvaničnik EU uoči Boreljove posete.

On je dodao da članice EU ne daju Tajvanu vojnu pomoć i da je angažovanje Brisela na ostrvu povezano sa jačanjem „ekonomije i demokratije“.

Ovo pitanje sada postaje jedno od spornijih u planu posete visokog predstavnika Evropske unije, posebno nakon što su komentari francuskog predsednika Emanuela Makrona doveli u sumnju posvećenost Zapada ostrvu koje Kina smatra sopstvenom teritorijom.

Na letu iz Pekinga za Guangdžou prošle nedelje, Makron je rekao novinarima da bi EU trebalo da izbegne da postane „vazal“ u odnosima SAD prema Kini, posebno pozivajući na distancu u pogledu bilo kakve potencijalne vojne pomoći Tajvanu.

Ove primedbe, koje su izazvale reakcije američkih zvaničnika i unutar EU, usledile su nakon zvanične posete u kojoj je Francuska produbila ekonomske i kulturne veze sa Pekingom.

Makronove izjave su takođe bile u oštroj suprotnosti sa porukama predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen izrečenim u Pekingu, koja je zajedno sa francuskim predsednikom učestvovala na sastanku sa njihovim kineskim kolegom Si Đinpingom.

Pre putovanja, Von der Lajen je rekla da nije u interesu EU da se u potpunosti odvoji od Kine, ali da bi trebalo umesto toga da razmotri diplomatsko i ekonomsko „smanjenje rizika“, pristup koji je dobio široku podršku država članica,prenosi Euraktiv.

Očekuje se da će tokom posete Borelj ponovo apelovati na Peking i da Kina posreduje u postizanju potencijalnog mira u Ukrajini kao i da će izraziti zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava i ekonomske neravnoteže Kine.

Iako se čini malo verovatno da Brisel može da utiče na Kinu u njegovoj politici prema Ukrajini, Borelj je prošlog meseca rekao da partnerstvo Pekinga sa Moskvom ima ograničenja, uprkos zvaničnoj retorici i posetama koje u javnosti ukazuju na suprotno, navodi Euraktiv.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com