Lavrov: Geopolitički ciljevi Rusije više nisu samo u Donbasu

MOSKVA – Ruski ministar spoljnjih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da zbog isporuke zapadnog naoružanja Ukrajini, geopolitički ciljevi „specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini“ više nisu ograničeni na Donbas, već da uključuju i druge teritorije.

Lavrov je u intervjuu za RIA Novosti i RT upozorio da će Rusija dalje povećavati broj ciljeva, ako Zapad nastavi da isporučuje Kijevu oružje dugog dometa.

„Što se tiče specijalne vojne operacije i geografskih koordinata, predsednik je vrlo jasno rekao, kako ste ga citirali – denacifikacija, demilitarizacija u smislu da nema pretnji po našu bezbednost, vojne pretnje sa teritorije Ukrajine, taj zadatak ostaje. Kada je bio sastanak pregovarača u Istanbulu, postojala je jedna geografija i naša spremnost da prihvatimo ukrajinski predlog bila je zasnovana na toj geografiji, na geografiji s kraja marta 2022. godine“, poručio je Lavrov.

Kako je pojasnio šef ruske diplomatije, sada je geografija drugačija, te je daleko od toga da su to samo DNR i LNR, to je i Hersonska oblast, Zaporoška oblast i niz drugih teritorija, a taj proces se nastavlja dosledno i uporno.

Ukazao je na to da će se, pošto Zapad iz, kako je rekao, nemoćne zlobe, ili u želji da maksimalno pogorša situaciju, pumpa Ukrajinu sve dalekometnijim naoružanjem, kakvi su sistemi „himars“, geopolitički zadaci specijalne operacije udaljiti od sadašnje linije.

„Zato ne možemo da dozvolimo da deo Ukrajine koji će Zelenski kontrolisati ili ko god da ga zameni ima oružje koje će predstavljati direktnu pretnju našoj teritoriji i teritoriji onih republika koje su proglasile nezavisnost, onih koji žele svoju budućnost samostalno da odrede“, zaključio je Lavrov.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com