SAD uvele zabranu izdavanja viza za pojedine Beloruse

VAŠINGTON – SAD su saopštile da su uvele zabranu izdavanja viza za pojedine Beloruse, čija imena nisu objavljena, navodeći kao razlog, kako kažu, represiju Belorusije nad svojim sportistima u inostranstvu, uključujući i pokušaj prisilnog povratka kuće sprinterke Kristine Cimanovske sa Olimpijskih igara u Tokiju prošle godine.

Ona je u Tokiju odbila da se ukrca u avion za domovinu, kada je uklonjena iz nacionalnog tima nakon što se javno žalila na stručni štab i trenere, podseća Rojters.

Sprinterka je, potom, otišla u Poljsku, rekavši da se plaši za sopstvenu bezbednost ukoliko se vrati u Belorusiju, a predsednik Aleksandar Lukašenko je rekao da je bila „izmanipulisana“.

„Solidarišemo se sa Cimanovskom i svima ostalima koji su iskusili pokušaje režima da ućutkaju kritike“, kazao je državni sekretar SAD Entoni Blinken.

Stejt department nije objavio imena ljudi kojima će biti uskraćene vize.

Blinken je u četvrtak pozvao Minsk da „momentalno pusti sve političke zatvorenike i da se uključe u iskren dijalog sa demokratskom opozicijom i građanskim pokretom“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com