Zamenik britanskog premijera: EĆR prekoračio ovlašćenja

LONDON – Velika Britanija ne planira da se povuče iz Evropske konvencije o ljudskim pravima, ali je Evropski sud za ljudska prava (EĆR) u Strazburu, koji je sprovodi, prekoračio ovlašćenja blokiranjem deportacije tražilaca azila u Ruandu, izjavio je danas zamenik britanskog premijera Dominik Rab.

„Naši planovi uključuju da ostanemo u okviru Evropske konvencije, ali važno je i da sud u Strazburu ostane veran svom mandatu, budući da je i on sam deo konvencije“, naveo je Rab za televiziju BBC, prenosi Rojters.

Rab, koji je i britanski sekretar pravosuđa, kritikovao je EĆR zbog toga što pre dva dana nije dozvolio britanskoj vladi da vrati avionom manju grupu migranata u Ruandu, a London tvrdi da bi takve deportacije zaustavile priliv izbeglica koje se odlučuju na opasna putovanja preko Lamanša da bi došle u Veliku Britaniju, prenosi Rojters.

On je istakao da će se takvi letovi održavati uprkos kritikama Ujedinjenih nacija, čelnika Engleske crkve i princa Čarlsa, prestolonaslednika.

„Sam sud u Strazburu je godinama isticao da ne postoji obavezujuća sudska zabrana. A onda su kasnije naveli da, zapravo, mogu da izdaju takve obavezujuće zabrane. To nije utemeljeno na Konvenciji“, ocenio je Rab za Skaj njuz, prenosi Rojters.

Intervencija EĆR-a navela je neke u Konzervativnoj partiji premijera Borisa Džonsona da pozovu Britaniju da se u potpunosti povuče iz Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Osvrnuvši se na pretnje smrću advokatima za ljudska prava na društvenim mrežama, Rab je izjavio da su one neprihvatljive, ali i da je britanski Zakon o ljudskim pravima doveo do toga da „industrija“ advokata promoviše „elastična tumačenja“ zakona u ime svojih klijenata, navodi Rojters.

On je dodao da britanska vlada ne može da precizira kada će biti u mogućnosti da šalje azilante u Ruandu, prenosi britanska agencija.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com