U trendu

Čarli i fabrika čokolade

Scenarista filma „Čarli i fabrika čokolade“ Džon Ogust („Krupna riba“) posebno je vezan za Roalda Dala. On se priseća: „Kada sam bio u trećem razredu, imali smo zadatak da napišemo pismo poznatoj osobi. Skoro svi su odabrali Džimija Kartera, koji je tada bio predsednik, a ja sam odabrao Roalda Dala jer je „Čarli i fabrika čokolade“ bila moja omiljena knjiga. Na svoje veliko iznenađenje, dobio sam razglednicu od njega. Imao sam deset godina i to je bio moj prvi kontakt s autorom. To me je navelo da postanem pisac. Bila mi je čast da pretočim ovu knjigu u scenario.“

Ogusta je u priči dirnulo to što je Čarli vrlo siromašan, nema šta da jede, živi u maloj kući s ljudima koje voli – majkom, ocem, dedama i babama. To bi, s druge strane, svako želeo da ima. Reditelj Berton i scenarista Ogust su Vonkinom liku dodali osvrt na njegovo detinjstvo, koje ćemo ispratiti u flešbekovima – u toku obilaska fabrike Vili će proći kroz ključne momente iz prošlosti, svoj razgovor s ocem, zubarom dr Vilburom Vonkom, koji mu je branio da jede slatkiše, i setiće se kako je žudeo za ukusom čokolade, što ga je navelo da napravi fabriku.

„Knjiga ostavlja mnogo mašti na volju“, objašnjava Berton. „Zato smo išli korak dalje i nakon brojnih tumačenja postavili čudesnu priču zbog čega se on ponaša tako kako se ponaša i šta stoji iza svega toga, mada se nismo udaljili od originala.“

Felisiti Dal, supruga Roalda Dala, složila se da svaka knjiga mora barem malo da se izmeni kada se prebacuje na film. „Kada izaberete nekog kao što je Tim da od knjige napravi film, onda znate da je u pitanju jedan poseban vizionar, kome se potpuno prepuštate i znate da možete imati poverenje u njega.“

U toku vožnje po fabrici Čarlijeva naivna pitanja o vremenskoj prognozi ili da li se Vonka seća kada je prvi put okusio slatkiš udaraju duboko u emocije proizvođača čokolade. Kada on kasnije da Čarliju najveću nagradu – samu fabriku sa svim čudesima – a Čarli odbije da je prihvati jer bi morao da napusti porodicu, Vonka se dobro zapita. Možda je ipak potcenio značaj porodice. Da li Čarli, koji je uvek malo gladan, ima nešto bolje od novca i čokolade?

„Poruka filma je jednostavna i divna, pogotovu u svetu u kome ljudi uvek teže ka materijalnom i uspehu“, kaže Berton. „Postoje materijalne stvari, ali postoje i emocije i duhovnost. Ponekad je jednostavnost ipak najbolje moguće rešenje.“

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.