U trendu

Totalni rat

Ako ste ljubitelj strategija, sigurno ste barem videli, ako ne i igrali Shogun: Total War ili njegov dodatak The Mongol Invasion. Originalna igra je bila pun pogodak jer je obrađivala srednjovekovni Japan – za razliku od nekih do zla boga eksploatisanih tema, i, jer je uspešno kombinovala elemente poteznih strategija i onih u realnom vremenu. A ako slučajno ne znate o čemu govorim, strpite se još malo, jer ćete uskoro moći da sve vidite na primeru najnovijeg čeda kompanije Creative Assembly po imenu Medieval: Total War.

Kao što već samo ime kaže, Medieval: Total War proširiće vremenski okvir na srednji vek uopšte, a naravno, uporedo sa tim i izmestiti radnju u krajeve u kojima je uvek bilo komešanja i borbenih angažmana. Tako ćete imati čast da se borite u Evropi tokom 400 mračnih godina, kao jedna od 12 zemalja između kojih su i Engleska, Sveto Rimsko Carstvo, Francuska, Vizantijsko Carstvo, Poljska, Španija, Imperija Almohada (muslimanska država na tlu Španije i severne Afrike), Turska, itd. Bacajući pogled u knjige iz istorije za srednju školu možete proveriti da ovaj period obuhvata stogodišnji rat između Engleske i Francuske, mongolsku invaziju na Evropu, borbe tevtonskih vitezova i ruskih prinčeva, kao i dugotrajne krstaške ratove. U tom periodu su večni trag ostavili i Jovanka Orleanka, Ričard Lavlje Srce, Robin Hud, El Sid, Orlando, Fridrih Barbarosa, Saladin, Kublaj Kan, tako da će svako sa malo epskih krvnih zrnaca definitivno uživati u ovoj strategiji.

Engine igre je doteran, tako da bi trebalo da omogući renderovanje neverovatnih 10.000 (!!!) jedinica u borbi, a tereni po kojima će te jedinice krvariti i ginuti kretaće se od engleskih sela, preko mediteranskog priobalja i ruskih stepa, do bliskoistočnih pustinja. Opsade raznovrsnih zamkova, ovaj put uz upotrebu artiljerije koja može čitave utvrde bukvalno sravniti sa zemljom, učiniće igrivost još boljom – uporedo sa zanimljivim izborom mogućih jedinica koje pokrivaju raspon od četiri veka.

Inteligencija kompjuterskog protivnika prati korak sa napretkom u engine-u, tako da će sada konjica jurišima prodirati kroz protivničke jedinice, pešadija će moći da potiskuje u slučaju brojčane nadmoći, štitovi će pružati zaštitu samo spreda, tako da će udari sa boka i leđa biti opasni, a u zavisnosti od temperamenta, može se desiti i da poneki nestrpljivi, mladi vitez jurne u borbu sam, pre vremena.

Igra bi trebalo da se pojavi u prvoj četvrtini 2002. godine. Naime, kako razvojni tim kaže, ostalo je da se poradi na poliranju izgleda igre, balansiranju težine, pravljenju tutorial-a i ispravljanju mogućih grešaka. S obzirom na to da je za sav prethodni rad (od Shogun-a na ovamo) bilo potrebno godinu i po dana, verujem da će se igra pojaviti tada kada je i najavljena.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.