RIO DE ŽANEIRO- Slavni karneval u Brazilu se ove godine nakon ograničenja izazvanih pandemijom virusa korona vraća u punom sjaju, a velika žurka počinje danas i potrajaće sve do 22. februara.
“Čekali smo toliko dugo, zaslužujemo ovu katarzu“, izjavio je inženjer Tijago Varela (38), obučen u havajsku košulju tokom žurke u Sao Paulu, prenosi AP.
Vlada Brazila očekuje da će ovogodišnji karneval posetiti 46 miliona ljudi koji će odsesti u Rio de Žaneiru, ali i u Salvadoru, Resifeu i Sao Paulu.
Rio de Žaneiro očekuje da će prihodovati otprilike milijardu dolara od svojih barova, hotela i restorana, saopštio je predsednik turističke organizacije grada Roni Kosta.
Prema brazilskom udruženju hotelijera, 85 odsto kapaciteta svih hotela u Riu je popunjeno, a očekuje se da će dolasci u poslednjem trenutku uvećati ovaj procenat do maksimuma.
Karneval je 2021. godine otkazan zbog pandemije virusa korona koja je odnela živote 700.000 Brazilaca, a 2022. godine je iz istog razloga bio pomeren za dva meseca.
Na tom karnevalu su učestvovali pre svega Brazilci, dok je gostiju iz inostranstva bilo znatno manje.
Ovogodišnjem karnevalu će prisustvovati i supruga predsednika Brazila Lule da Silve Rosanhela, što predstavlja značajnu promenu u odnosu na vladavinu bivšeg predsednika Žaira Bolsonara, koji je držao distancu prema karnevalu.
Mnogi na ulicama će slaviti ne samo zbog karnevala, već i zbog poraza Bolsonara koji je krajem oktobra na izborima tesno izgubio od sadašnjeg predsednika Lule, zaključuje agencija.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com