U trendu

NajvaĹžnija sporedna stvar na svetu

Pre oko 2.000 godina na tri Zemljine tačke igrala se igra slična današnjem fudbalu. U drevnoj Kini, staroj Grčkoj i Rimskom carstvu deca, ali i oni malo stariji, delila su se na grupe i jurila za predmetom koji je po izgledu podsećao na današnju loptu.

Od tada pa sve do današnjih dana lopta je opstala i, iako je u međuvremenu menjala veličinu i materijal od koga je pravljena, ostala najpopularniji sportski rekvizit. Igra koja je po pravilima i broju igrača podsećala na fudbal kakav mi danas poznajemo prenošena je iz veka u vek i polako prelazila državne i kontinentalne granice. Drvene lopte zamenjivale su krpenjače, a kasnije i lopte napravljene od kože, koje se i danas najčešće koriste.

Iako je fudbal tokom vekova bio jedna od najpopularnijih igara širom sveta, tek sredinom 19. veka počeli su da se stvaraju klubovi i da se organizuju takmičenja. U Šefildu u Engleskoj 1857. godine osnovan je prvi fudbalski klub u svetu, a šest godina kasnije u ovoj zemlji organizovan je Londonski fudbalski savez i zvanično su objavljena pravila ove igre koja su fudbaleri bili dužni da poštuju.

Na prelazu dva milenijuma, tačnije, 1900. godine, fudbal je uključen u Olimpijske igre, a naredne dve decenije na ovom svetskom takmičenju učestvovale su ekipe sastavljene od jednog ili dva kluba, jedne ili dve zemlje, pa je tako 1900. godine bronzanu medalju osvojio kombinovani tim dveju zemalja – Belgije i Engleske.

Prvo svetsko prvenstvo u fudbalu organizovano je 1930. godine u Urugvaju i od tada se, s pauzom napravljenom u godinama Drugog svetskog rata, organizuje svake četiri godine.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.