Nije sve u ceni

Ako ste od onih muškaraca koji misle da je vreme novac, pa ne nose sat, jer na svom mobilnom telefonu uvek imaju precizno vreme, razmislite da li je ipak pravi trenutak da o satu razmišljate i kao modnom detalju, a ne samo kao o nečemu što pokazuje vreme.

Odlučite koliko ste novca spremni da potrošite u skladu s time šta od brendova i modela možete sebi da priuštite. Plemeniti metali, zlato, srebro, platina, čine da cena bude visoka. A realne razlike kod merenja vremena između njih i ostalih – nema. Luksuzni satovi napravljeni od ovih materijala nisu otporni kao oni koji su izrađeni od čelika ili titanijuma. Prema tome, ako vam materijal nije preterano važan, odlučite se za satove od hirurškog čelika; njihova cena je niža, a izrazito su izdržljivi i u isto vreme moderni.

Prilikom kupovine obratite pažnju i na staklo. Postoji više vrsta stakala, a najmekše je akrilno staklo, koje nije naročito otporno na ogrebotine iako, po potrebi, može da se ispolira. Mineralno staklo je dobar izbor zato što može da se ogrebe samo ako se baš dobro potrudite i upotrebite izuzetno čvrst i tvrd predmet.

Kada kupujete sat, razmislite o tome zašto je časovnik koji je pred vama toliko skup. Luksuzni satovi odlikuju se visokom cenom i zbog posebnog načina ručne izrade, a to znači da će im biti potrebno posebno održavanje i navijanje. Kvarcni časovnici su izuzetno konkurentni kada je preciznost u pitanju, bez obzira na cenu. Kada već kupite sat, onda je potrebno da znate i sledeće: svakih tri do pet godina mehanički sat treba odneti kod časovničara, koji će ga pregledati, očistiti mehanizam i podmazati određena mesta. Uprkos zaptivenom kućištu, u unutrašnjost sata uvlače se mikroskopski sitni delići nečistoće koji se skupljaju na mehanizmu. Dihtovanje sata proveravajte jedanput godišnje.

Redovno čistite i spoljašnjost sata. To treba činiti mekanom krpom, a ako je sat dobro zaptiven i vodootporan, možete ga oprati i vodom i sapunicom.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com