Ako vas put nanese u Centralnu ili Južnu Ameriku, čuvajte se otrovnih žaba. Ovih otrovnica ima 75 vrsta i domoroci ih nazivaju i „žabe otrovne strele“. Ime su dobile zbog toga što su kolumbijski Indijanci pre polaska u lov umakali vrhove svojih strela u otrov koji se izlučuje preko kože ovih žaba. Ovaj otrov utiče na nervni sistem i mišiće, izazivajući paralizu i prestanak disanja. Dovoljno je jak da onesposobi životinju veličine majmuna. Neke od ovih žaba imaju otrov jači od drugih, dok druge uopšte nisu otrovne.
Žabe otrovne strele na prvi pogled se prepoznaju po upadljivim bojama, koje služe da upozore potencijalnog grabljivca na otrove koje luči njihova koža. Vrste ovih žaba razlikuju se po boji. Tako su neke od njih crveno-crne, druge zeleno-crne ili narandžasto-crne, a neke mogu biti i žuto-crne. Većina kreketavih otrovnica je jarkocrvena, narandžasta, žuta ili zelena s crnim šarama, ali ima i onih koje ne poseduju upozoravajuće boje. Otrovne žabe žive na vlažnom tlu tropskih prašuma, a hrane se mravima i termitima.
Kako bi privukli ženku, mužjaci proizvode zvukove nalik na zujanje. U sezoni parenja prašuma bruji od oglašavanja mnoštva žabaca zavodnika. Ovi vodozemci jarkih boja veoma su brižni roditelji. Punoglavci se odmah po izleganju penju na leđa svojih roditelja. Neke vrste samo prenose mlade do najbliže vodene površine i zauvek ih napuštaju, ali u većini slučajeva majke i očevi odnose svoje potomke u „privatne bazene“.
Životni vek otrovnih žaba je od deset do 15 godina, ali ako se ne zaustave ubrzano uništavanje prašuma u kojima žive i lovci koji ih sakupljaju za prodaju u prodavnicama egzotičnih kućnih ljubimaca, uskoro će utihnuti zujanje zaljubljenih žabaca u tropskim prašumama.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com