U trendu

Specijaliteti sa usijane žice

Lepi dani, sunce i dobro raspoloženje. Vreme je da se upali roštilj i u veselom društvu uživa u kulinarskim specijalitetima.
Klasični roštilj neodoljivo miriše uprkos ljutom dimu. Za zavodljivim mirisom, međutim, ni najmanje ne zaostaje ni ukus. U društvu pravog gril majstora sve postaje lepše. Ponuda je nenadmašna: šnicle, ražnjići, riba, piletina, kobasice, slaninica, pečeni kukuruz, krompir, pečurke ili kotleti. U obzir može doći bilo koje povrće, a sve to uz dodatak pikantnih soseva i salata. U mediteranskim krajevima na roštilj se obično baci i poneki jastog, lignje i, naravno, riba, dok su kod nas zastupljenije pljeskavice, ćevapi, vešalice ili ražnjići. U tropskim krajevima na roštilju se može naći i ananas, banane ili neko drugo voće. Svaki predeo ima svoje omiljene specijalitete.
Sa odgovarajućim priborom priprema jela na roštilju je vrlo jednostavna. Potrebne su vam hvataljke, ravne kašike za okretanje, viljuška i, naravno, roštilj. Tu je i oštra četka za čišćenje posle upotrebe. Ako hoćete da izbegnete ovu četku i vreme provedeno u ribanju, ili jednostavno nemate roštilj, potrebno je samo malo improvizacije. Suve grančice je uvek lako naći u prirodi, a od dužih štapova možete napraviti ražnjić i naređati na njega šta želite. Naravno, prostor gde se loži vatra za roštilj uvek treba ograditi; takođe je od pomoći i da vam začini budu pri ruci.
Na kraju još treba obezbediti lep prostor za sedenje – stolice od pruća ili drvene klupe, karirani stolnjaci, salvete u boji, cveće i šarenilo u tanjirima. Mekano meso i hrskavo povrće, sve ispečeno na roštilju, pravi su užitak za čula. Bilo da roštilj pravite u svojoj bašti, na terasi ili u prirodi, to je prava zabava za velike i male. Ipak, ako ga pripremate na svojoj terasi u soliteru, prethodno obavestite komšiluk o tome – da se ne bi greškom vatrogasci stvorili pred vašim vratima.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.