U trendu

Velika bela

Svako ko je gledao američke horor filmove o ajkulama sigurno je bar jednom u životu razmišljao šta bi uradio kada bi se susreo sa ovim morskim čudovištem. Ista misao prošla vam je kroz glavu, makar jednom, dok ste se bezbrižno kupali u moru na letovanju. Šta bi u takvim situacijama trebalo raditi i kako postupiti?
Prema rečima stručnjaka koji se isključivo bave spasavanjem i pružanjem prve pomoći žrtvama napada morskog psa, čovek nije hrana zbog koje on napada. To se obično dešava greškom. I ma koliko to sada nama zvučalo neverovatno, istina je. Upravo zbog toga savetuju se mere predostrožnosti kojih bi se trebalo pridržavati kako bi se umanjio rizik od potencijalne opasnosti.
Najvažnije je da morate plivati samo u bovama ograničenom delu vodene površine, i to u vidokrugu spasilaca. Sledeća mera predostrožnosti je da ne smete plivati na usamljenim mestima i divljim plažama. Takođe, nije preporučljivo ići na kupanje u suton ili u zoru, kada je vid ajkula najoštriji i kada se one kreću u potrazi za hranom. Izbegavajte mutne vode, prilaze lukama, kanale, zalive i strme litice u kojima ima više hrane, to jest ribe, koja privlači ajkule.
Ukoliko se i pored svih ovih upozorenja kojim slučajem susretnete sa ovom morskom životinjom, savetuje se da ostanete mirni. Naravno, ako je to ikako moguće. Naime, ajkula može da oseti ubrzano lupanje srca. Ako krene na vas, nemojte bežati uz praćakanje i pljuskanje po površini vode, što je još više razdražuje i provocira. Ostanite mirni, čak i ako udari u vas, jer vas time samo proverava. Budite u vertikalnom položaju, jer one napadaju sve što je horizontalno i poseća na njihov plen, to jest ribu.
Zato, ako se susretnete oči u oči sa ajkulom, sada znate šta treba da radite. Setite se samo svih onih ronilaca koji hrabro ulaze u more prepuno ajkula. Ništa strašno!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.