U trendu

Vredan pronalazak

Kako osušiti tek opran veš? Za odgovorom na ovo pitanje pronalazači su tragali vekovima unazad, stvarajući pri tom najrazličitije izume za sušenje rublja. Danas, zahvaljujući modernoj tehnologiji i kompjuterizaciji većine kućnih aparata, problem je rešila mašina za sušenje veša. U naše doba ima ih najrazličitijih, bešumnih i elektronskih, najsavremenijeg dizajna, u kombinaciji s veš-mašinom ili bez nje, sa specijalnim senzorima koji procenjuju da li je rublje suvo i s različitim programima za sušenje. Doduše, ova supermašina, uprkos svojim kvalitetima, i dalje je mnogima nepristupačna zbog visoke cene.

Pre više hiljada godina čovek je kao najefikasniji metod koristio drvene prečke na koje je kačio opranu garderobu i ostavljao je da se suši na vetru i suncu. Dugo vremena to je bio jedini način sušenja veša, iako su ljudi odavno uvideli da se ovako veš ne može osušiti zimi, a u mnogim krajevima naše planete, zbog hladne klime, ni u drugim godišnjim dobima. Zatim su u vekovima koji su usledili stvarani novi uređaji, slični današnjim ventilatorima, koji su pokretani ručno i pomagali da se veš osuši. Preteča današnje mašine za sušenje rublja nastala je oko 1800. godine u Engleskoj i Francuskoj. Ovaj uređaj bio je prilično glomazan i sastavljen od metalnog bubnja u koji je bio smešten ventilator. Cela naprava okretana je ručno, uz pomoć poluge, a koliko vremena je bilo potrebno da se veš osuši na ovaj način ostalo je tajna, jer je to znao samo onaj ko je bubanj okretao.

Džordž Sampson je u junu 1892. godine patentirao mašinu za sušenje rublja koja po izgledu nije bila nimalo slična današnjoj varijanti. I ova mašina radila je na principu ručnog okretanja bubnja u kome se nalazio propeler.

Prva električna mašina za sušenje pojavila se oko 1915. godine. Od tada pa do današnjih dana istraživači su neprekidno radili na njenom usavršavanju, povećavanju brzine, skraćivanju vremena sušenja i, naravno, modernijem izgledu. Nezgrapne mašine zamenile su one modernih linija i posebnog dizajna, a na tržištu su se poslednjih godina pojavile i varijante mašina s ubacivanjem rublja odozgo i sa strane. U deceniji koja je iza nas poznate svetske kompanije utrkivale su se u smišljanju novih detalja kojima bi mogle da privuku kupce da kupe njihove proizvode.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.