Mamac za virus korona napravljen je u laboratoriji i mogao bi biti prvi korak na putu ka leku protiv tog virusa. Radi se o veลกtaฤkom receptoru za koji se virus veลพe kako ne bi napadao cฬelije ljudskog organizma.
Virus korona ulazi u organizam tako ลกto seย veลพe za receptorย poznat kao ACE2. Nauฤnici su sada uspeli da napraveย mamac sliฤan tom receptoru, kako bi saฤuvali ljudske cฬelije od opasnosti.
Prema rezultatima studijeย objavljeneย u ฤasopisu โSajensโ, nauฤnici su pokazali da virus korona, kada se veลพe za veลกtaฤki mamac, viลกeย ne napada cฬelije. Za sada je to dokazano u laboratorijskim uslovima, a mamac se vezuje za virus ฤvrsto kaoย antitelaย koja proizvodi imuni sistem i ne dozvoljava mu dalje ลกirenje.
Erik Proko, profesor na Univerzitetu Ilinoj i jedan od autora studije, kaลพe da su antitela โnajbolje oruลพje organizmaโ u borbi protiv virusa,ย prenosiย Lajvsajens.
Njegov tim kreirao je veลกtaฤki receptor, nazvan sACE2.v2.4, koji uspeva da veลพe ne samo SARS-Kov2, koji je izazvao trenutnuย pandemiju, vecฬ i njegovog bliskog roฤaka koji je poฤetkom 21. veka izazvao pandemiju SARS-a.
Sledecฬi korak istraลพivaฤa je da utvrde kako se ovaj mamac za koronuย ponaลกa kod ลพivotinja, poลกto je u laboratorijskim uslovima bio veoma uspeลกan. Ukoliko i kod ลพivotinja pokaลพe uspeลกnost, sledecฬi korak bi mogao da budeย pravljenje lekaย u ฤijoj osnovi cฬe biti, kako bi ljudi mogli da ga koriste.
Erik Procko, a professor in the Department of Biochemistry, recently developed a decoy receptor that, in tissue cultures, binds to and neutralizes COVID-19.
This discovery could help prevent the coronavirus from infecting tissues once theyโre exposed.https://t.co/b0JYBAA3n9 pic.twitter.com/h4LHUTJzU8
— U of I College of LAS (@LASillinois) August 6, 2020
โProko kaลพe da je ovo istraลพivanje u veoma ranoj fazi i da do sada skoro nije pokuลกao da se na ovaj naฤin bori protiv virusa uopลกte, pa ni protiv korone.
Veลกtaฤki receptori do sada su odobreni i koriลกcฬeni samo u tretmanu nekihย retkih bolestiย koje su povezane sa imunim sistemom, a bilo je pokuลกaja da se koriste u leฤenju HIV-a ili hepatitisa A, ali oni nisu bili uspeลกni do sada.
Proko kaลพe da veลกtaฤki receptori moraju da ispuneย dva vaลพna uslovaย kako bi mogli da budu uspeลกni. Prvi je da ne naruลกavaju ravnoteลพu u ljudskom organizmu, dok je drugi da moraju veoma snaลพno da se veลพu za virus za koji su namenjeni.
Novi mamac ispunio je drugi uslov u laboratoriji, dok je ostalo da se na ลพivotinjama ispita da li ispunjava i prvi.
Novi veลกtaฤki receptor simulira ACE2, ljudski receptor za koji se veลพe virus korona, ali koji ima i veoma vaลพnu ulogu uย regulisanju krvnog pritiska, izmeฤu ostalog.
#SpikeProtein of #SARS_CoronaVirus_2 | Engineering human ACE2 to optimize binding | Enhanced neutralization | Erik Procko @Illinois_Alma @ScienceMagazine https://t.co/jEp6Uh0Cbm pic.twitter.com/VqquFjSak7
— McHeyzer-Williams (@mmw_lmw) August 5, 2020
Vezujucฬi se za taj receptor, virus korona naruลกava i tu njegovu ulogu, a nauฤnici cฬe sada pokuลกati da utvrde da li mamac koji su napravili u laboratoriji moลพe da bude koristan u borbi protiv virusa, ali i da ne promeni ljudski metabolizam.
Ukoliko stigne do faze leka, veลกtaฤki receptor mogao bi da bude ubrizgavan kao injekcija ili inhaliran, kaลพe Proko. Dodaje da su lekovi koji su ลพivog porekla, kao ลกto su veลกtaฤki receptori, dugotrajnog dejstva i da mogu da ostanu u ljudskom telu nedelju dana ili duลพe.
Na sliฤnom lekuย radi i beฤka biotehnoloลกka kompanija โApeironโย genetiฤaraย Jozefa Peningera.
Oni su proizveli APN01, biotehnoloลกki napravljen ljudski angiotensin konverting enzim 2 (rhACE2), koji na jednoj straniย blokira virus, a na drugoj ลกtiti od otkazivanja plucฬa.
โApeironovโ lek vecฬ je u fazi kliniฤkog ispitivanja i do sada seย pokazao bezbednim.
To daje nadu i timu u kom jeย Erik Prokoย da bi i njihov izum, koji su vecฬ poฤeli da testiraju na miลกevima, mogao da bude uspeลกan, iako se razlikuju. Kako kaลพe, glavna razlika je u tome ลกto se receptor koji su oni napravili u laboratoriji, daleko ฤvrลกcฬe veลพe za virus.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com