BRISEL – U Evropskoj komisiji kažu da je trenutna mogućnost pružanja pomoći kroz EU Mehanizam civilne zaštite ograničena zbog teške situacije u kojoj se cela Evropa našla izbijanjem zaraze COVID19.
U trenutku kada je broj mrtvih u Italiji prevazišao broj žrtava korona virusa u Kini, a italijanski zdravstveni sistem se bliži kolapsu, u Briselu navode da EU Mehanizam civilne pomoći raspolaže sa jednim timom za hitnu medicinsku pomoć, tri napredne medicinske ispostave i dve mobilne labaratorije koje mogu biti upotrebljene u borbi pototiv COVID 19.
”Važno je da napomenom da to nisu kapaciteti EU već zemlja članica, a zbog teške situacije širom EU mogućnost slanja medicinske pomoći zavisi od nacionalnih mogućnosti”, kaže portprol Komisije Balaš Ujvari.
U Briselu naglašavaju da juče odobreni okvir za stvaranje zaliha medicinske opreme na EU nivou još nije postao operativan.
Dodaje se da će ušećeče u prvom ikada uspostavljenom sistemu zaliha medicinske opreme na nivou EU biti omogućeno za sve zemlje su već čalnice EU mehanizma za civilnu zaštitu uključujući i Srbiju.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com