U trendu

Zatvaraju se radnje, kafići, karantin za dva regiona u Tirolu

BEČ / Austrijska vlada donela je danas odluku o proširenju mera protiv korona virusa, pa će tako biti zatvorene radnje, ograničiće se rađno vreme ugostiteljskih objekata, biće uvedene granične kontrole prema Švajcarskoj i Lihtenštajnu, a pod karantinom će biti dva regiona u pokrajini Tirol.

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc rekao je na današnjoj konferenciji za štampu da se virus i dalje širi Evropom i da je sada vreme da građani Austrije budu jedinstveni kako bi zaštitili starije sugrađane.

„To znači ograničenja u svakodnevnom životu. Mi smo kao Austrija jedan tim, u kojem svako mora dati svoj doprinos u kriznim vremenima“, poručio je Kurc.

Dodao je da od ponedeljak mora da se smanji socijalni život na najniži nivo, zbog čega se uvode nove mere.

“Zahtevamo od svih preduzetnika da zaposlenima, gde je to moguće, od iduće nedelje omoguće da rade od kuće. Dalja mera je da će restorani, barovi, kafići od ponedeljka raditi samo do 15 sati. Pored toga radnje od ponedeljka ostaju zatvorene, izuzev onih koje prodaju namirnice, supermarketi, apoteke, banke, drogerije, pošta i sve drugo što je bitno za snabdevanje“, objasnio je Kurc.

Rekao je da građani ne treba da brinu da će osnovno snabdevanje biti ugroženo.

Kad je reč o susedima, a kako se virus brzo širi, osim Italije i u Španiji, Švajcarskoj i Francuskoj, od ponedeljak će biti obustavljeni letovi ka tim zemljama.

Kurc je kazao da se regioni Pacnauertal i Sankt Anton am Arlberg u Tirolu odmah stavljaju pod mere karantina, a s obzirom da je u Tirolu broj inficiranih gotovo tri puta veći nego u drugim delovima Austrije.

Ti regioni, naglasio je, biće odmah izolovani, a građani koji u njima žive biće najbolje moguće opskrbljeni i moćiće nakon 14 dana izolacije ponovo da nastave normalan život.

„Svesni smo da su ove mere veoma restriktivne i da podrazumevaju značajna ograničenja svakodnevnih aktivnosti, ali su potrebne da usporimo širenje virusa“, kazao je premijer.

Kurc je dodao da se razmatra i paket mera za pomoći privredi u krizi, te da će prvi paket mera pomoći preduzećima i imati cilj da se sačuvaju radna mesta.

Ministar zdravlja Rudolf Anšober kazao je da je nekome možda broj od 432 inficirana u ovom trenutku izgleda mali, ali nažalost, kako je rekao, taj broj je „samo trenutno tako mali“.

Dodao je da je poslednjih dana zabeležen prosečan rast od 40 odsto dnevno, a da je takav trend i u Evropi i svetu.

„Ovim merama želimo da sprečimo razvoj kakav vidimo u Italiji“, poručio je ministar.

Anšober je istakao da je važna zaštita bolničke infrastrukture, zbog čega je doneta odluka o zabrani poseta, izuzev na dečijim odeljenjima.

„Odgovornost svih nas je da doprinesemo da budu zaštićene ugrožene grupe stanovništva, a to su stariji od 70 godina, ali i osobe sa težim oboljenjima. Naš život će se značajno promeniti narednih meseci, ali to je potrebno da bismo sprečili razvoj kao u susednoj Italiji“, ponovio je.

Ministar unutrašnjih poslova Karl Nehamer objasnio je da će karantin u dva regiona obezbeđivati policija.

On je pozvao strane goste, koji se nalaze u tom regionu da što je moguće pre otputuju.

„Pozvani su da se na putu ka svojim zemljama ne zaustavljaju nigde. Uzimaćemo podatke o njihovom identitetu i prosledićemo zemljama porekla, kako bi oni pri povratku mogli da budu smešteni u kućni karantin“, objasnio je Nehamer.

Rekao je da se uvode pojačane kontrole i na granicama prema Švajcaraskoj i Lihtenštajnu, kao što su one koje već postoje prema Italiji.

„Cilj kontrola je da učinimo sve da zaražene osobe ne uđu u zemlju, ali ujedno da osiguramo da se život može nastaviti, a to znači da tranzit bude moguć, kao i transport robe“, rekao je ministar.

S obzirom na ukidanje letova prema Španiji, Francuskoj i Švajcarskoj ministar je zamolio Austrijance koji se nalaze u tim državama da se što pre vrate, jer je Ministarstvo spoljnih poslova izdalo upozorenje za putovanja u te zemlje.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.