U trendu

Lečenje moždanog udara magnetima

Osobe koje su preživele moždani udar kao najčešće posledice imaju: oduzetost nekih delova tela, slabiji vid (na jednom oku), delimičan gubitak pamćenja, slabiju koordinaciju pokreta…
Obično posle moždanog udara strada desna strana mozga. Lečenje posledica moždanog udara vrši se raznim lekovima i fizikalnom terapijom kako bi se povratile bar neke, ako ne i sve funkcije mozga. Često se za terapiju koriste mentalni zadaci, uz korišćenje olovke i papira, a u novije vreme i kompjuteri. Ova terapija ponekad traje dugo, daje spore rezultate, ili čak nema nekog značajnog napretka.
Nova istraživanja pokazuju da stimulisanje nervnih ćelija u mozgu magnetnom terapijom može da ubrza oporavak. Tokom terapije magnetnom stimulacijom (Transcranial magnetic stimulation (TMS)), lekar stavlja veliki elektromagnetni kalem pored glave pacijenta. Na ovaj način magnetno polje koje stvara električna struja stimuliše nervne ćelije (obolele ili oštećene).
Posle moždanog udara, jedna strana mozga može da postane neopterećena, a druga preopterećena, što za posledicu ima gorenavedene simptome. Rezultati nedavnih istraživanja govore da terapija TMS u nekim slučajevima može da vrati ravnotežu između dve strane mozga.
Deset od 20 osoba koje su imale ovaj problem nakon moždanog udara dobijalo je magnetnu terapiju svakodnevno u trajanju od dve nedelje. Drugih 10 osoba je tretirano lažnom magnetnom terapijom (placebo tretman). Svi učesnici su imali standardnu medicinsku negu i fizikalnu terapiju tokom te dve nedelje.
Svako od njih je rešavao testove za merenje sposobnosti posle dvonedeljne terapije i ponovo dve nedelje nakon toga. Testovima je ispitivana tačnost: crtanja linija, crtanja figura, crtanja oblika i sposobnost kopiranja. Testovima su takođe merene aktivnosti svakodnevnog života koje su bile zaboravljene usled moždanog udara, kao što su biranje brojeva na telefonu, čitanje imenika, čitanje jelovnika, sortiranje stvari i brojanje novca (raspoznavanje novčanica).
Sve u svemu, učesnici koji su dobili terapiju magnetima imali su poboljšanje 16,3% odmah nakon tretmana, a od 22,6% dve nedelje kasnije. Nije bilo poboljšanja kod osoba koje su dobile drugu terapiju, a ne magnetnu. Aktivnost mozga je takođe poboljšana kod osoba koje su dobile TMS tretman, pokazala je studija.
Istraživač Đakomo Koh, doktor nauka u Santa Lucija fondaciji u Rimu, i njegove kolege ističu da bi pozitivne promene mogle da budu posledice kombinovanih efekata mentalnih zadataka (fizikalne terapije) i TMS .
Oprezni optimizam
Što se tiče oporavka nakon moždanog udara, i drugi stručnjaci koji su upoznati sa TMS, oprezno su optimistični i smatraju da ovaj tretman može jednog dana igrati veliku ulogu u rehabilitaciji.
"Ovo je važna studija", kaže Ralf M. Saco, doktor i predsednik odeljenja neurologije na Miami Miller School of Medicine. "Ovaj rad je preliminaran, ali je važan korak u pravom smeru."
Alan Manevic, psihijatar u njujorškoj Lenok Hil bolnici koristi TMS za lečenje ljudi sa depresijom, uključujući i depresiju koja može biti posledica moždanog udara. Nova studija sugeriše da TMS "ima ogroman potencijal u lečenju posledica moždanog udara kada se radi o invalidima".
"Još je prerano da se tvrdi da li će TMS stimulacija imati uticaj na kliničko lečenje", kaže doktor Maršal Randolf, šef odeljenja neurologije Medicinskog centra na Univerzitetu Kolumbija. On je napisao u uvodniku objavljene studije: "Terapija TMS je još skupa i zahteva specijalizovanu obuku."
Ako se ova terapija pokaže kao efikasna, u obimnijem kliničkom ispitivanju počeće njena masovnija upotreba. Međutim, upotreba TMS još je u eksperimentalnoj fazi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.