U trendu

Seat Altea 1.6 MPI Style: porodični automobil sa stavom

U skladu s već uhodanom praksom u svetu auto-industrije, takozvani fejslift donosi nam uobičajene izmene ili, bolje reći, dorade spoljašnjeg i unutrašnjeg izgleda, opreme, motora i drugih karakteristika automobila. Tako je i s aktuelnom generacijom Seat-ovog modela Altea u verziji s najslabijim benzinskim motorom i paketom opreme Style. Ipak, bez imalo ustručavanja i dalje se može reći da je Seat Altea po izgledu jedan od najdinamičnijih automobila u svojoj klasi. Osveženi model je samo nastavio s odličnom idejom atraktivnog kompaktnog MPV-a. Kada je reč o spoljašnjem izgledu, razlika je prvenstveno vidljiva napred, ali novi Seat Altea donosi i obnovljenu svetlosnu grupu pozadi.
Tu su i nova maska motora, odnosno rešetka hladnjaka, kao i novi bočni retrovizori i branici, a treba pomenuti i da Style paket dolazi sa standardnim 16-inčnim aluminijumskim felnama. Unutrašnjost automobila verno prati manje izmene spoljašnjosti, kao i usklađivanje dizajna s novim Seat-ovim poimanjem enterijera, prvobitno predstavljenim s poslednjom generacijom modela Seat Ibiza. Ukratko, sve izgleda kompaktno i trajno, ali pomalo jeftino i neusklađeno. Srećom, ergonomija je na visokom nivou i upravljanje ovim automobilom nije zamorno ni posle dužih putovanja, za šta između ostalog treba zahvaliti novom višefunkcionalnom upravljaču i odličnim sedištima s ojačanjem za lumbalni deo leđa.
Upravljanju bi smetnje mogla da pravi samo nešto manja preglednost pozadi, inače razumljiva kod ovakvih automobila, ali unapređena većim zadnjim staklom. Kao nedostatak treba pomenuti i pomalo komplikovan način upravljanja audio sistemom. U želji da pojednostave izgled centralne konzole Seat-ovi stručnjaci su uklonili veliki broj uobičajenih prekidača i samim tim napravili veliku zbrku. Takođe, čini se da bi električni podizači zadnjih stakala u ovakvim vozilima ipak trebalo da budu deo standardne opreme. Za pohvalu je prisustvo media-in USB priključka, koji pored uobičajenih plejera kao što su iPod i slični, "čita" i eksterni HDD. Utičnica za 12 V nalazi se napred i pozadi, što je još jedan plus.
Pošto je reč prvenstveno o porodičnom automobilu, velika pažnja posvećena je sigurnosti, pa se ovaj primerak Seat Altea-e može pohvaliti ABS-om, TCS-om, prednjim i bočnim vazdušnim jastucima i vazdušnim zavesama. Od ostale važnije opreme treba pomenuti maglenke sa corner funkcijom, automatski klima-uređaj, audio sistem, tempomat, putni računar i slično. Dimenzije modela Seat Altea iznose 4.280/1.768/1.598 mm, dok je međuosovinski razmak 2.578 mm. Time je garantovana sasvim solidna ponuda prostora, a pozadi se bez većih problema mogu smestiti i tri putnika. Zapremina prtljažnika iznosi za ovaj segment zavidnih 409 litara, odnosno 510 litara sa zadnjim sedištima pomaknutim prema napred. Proizvođač će se njime, kao i ukupnom ponudom prostora unutar putničke kabine, pohvaliti kao najvećim u ovoj klasi. Zadnja klupa je deljiva 60:40, a ima mogućnost regulacije i preklapanja naslona. Kada svemu dodamo i 30 pregrada (tako barem kažu u Seat-u), jasno je da je praktičnost na visokom nivou.
Ovaj primerak Seat Altea-e pokreće 1,6-litarski benzinski agregat, koji razvija snagu od 102 KS (75 kW) pri 5.600 o/min i maksimalni obrtni moment od 148 Nm pri 3.800 o/min. Motor radi tiho i uglađeno, s ravnomernom isporukom snage na točkove, ali nije i najbolji izbor za ovu vrstu automobila. Naime, ovom motoru nedostaje obrtnog momenta, i ukoliko želite nešto dinamičniju vožnju, morate povećati broj obrtaja, a time ćete neminovno povećati i potrošnju goriva. A njoj ne pomaže ni činjenica da je motor uparen s petostepenim manuelnim menjačem. Kada je reč o menjaču, treba reći da ga odlikuju karakteristične nemačke osobine – preciznost, kratak hod i dobro odmereni prenosni odnosi.
Inače, potrošnja se kreće oko 10,5 litara na 100 km u gradu, a oko 9 litara na otvorenom putu. Na autoputu, uz jače pritiskanje papučice gasa, viša je prosečna potrošnja, što uz zapreminu rezervoara od 55 litara prouzrokuje česta stajanja na benzinskim pumpama. Seat Altea 1.6 MPI ubrzava do 100 km/h za 12,8 sekundi i dostiže najveću brzinu od 181 km/h, čime potvrđuje da je prvenstveno porodični automobil. Ovde ne treba očekivati vrhunsko ponašanje na putu, ali je ono sasvim solidno prilagođeno performansama pogonskog sklopa, pa svaku umerenu vožnju odradi bez ikakve zamerke. Preterivanja se osećaju pri naginjanju i manjem zanošenju zadnjeg kraja. Kočnice s diskovima 280×22 mm napred i 255×10 mm pozadi su na visini zadatka i bez problema zaustavljaju Seat Altea-u tešku oko 1.400 kilograma.
Seat Altea je na našem tržištu u ponudi u čak 12 različitih verzija, zavisno od kombinacije motora i opreme. Tačnije, cela priča počinje modelom 1.4 MPI Entry, za koji je potrebno izdvojiti nešto preko 16.000 evra, dok vrh ponude čini 2.0 TDI DSG, koji košta nešto preko 24.000 evra. Cena modela Seat Altea 1.6 MPI s paketom opreme Style je oko 19.400 evra. S obzirom na konkurenciju, relativno bogatu opremu, praktičnost i prostranost, cena je više nego prihvatljiva. Kod prikazanog modela jedina zamerka ide nešto slabijem motoru. Ipak, Seat Altea i u obnovljenom izdanju ostaje pravi izbor za one koji uz praktičnost u nešto manjem pakovanju žele i dinamično vozilo sa stavom.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.