U trendu

Access – Filtriranje podataka

Ako koristite Access sigurno vam je nekada zatrebalo da iz skupa podataka (slogova) izdvojite samo neke, odnosno one koji zadovoljavaju određene kriterijume. Ova aktivnost se zove „filtriranje“ – izdvajanje podskupa slogova iz osnovnog skupa (tabele), i to onih slogova koji zadovoljavaju postavljene kriterijume (kriterijum predstavlja skup uslova koje ćete vi definisati). Da ne bi svaki čas (u vašoj firmi) zvali programere, filtriranje možete odraditi i sami uz ovo uputstvo.

U Access-u imamo pet načina za filtriranje podataka, a to su:

  • FILTER BY SELECTION – ovaj filter izdvaja slogove koji imaju istu vrednost kao vrednost koji prethodno izaberete u nekom od slogova.
  • FILTER BY FORM – ovaj filter izdvaja slogove koji zadovoljavaju kriterijum zadat preko tabele.
  • FILTER EXCLUDING SELECTION – filter suprotan filteru „Filter by selection“, izdvaja slogove koji ne zadovoljavaju vrednost izabranu u nekom slogu.
  • ADVANCED FILTER/SORT – ovo može biti vrlo kompleksno filtriranje, pa zahteva dosta dodatnog znanja.
  • FILTER FOR INPUT – izborom ovog filtera dobijamo dijalog prozor za unos kriterijuma za filtriranje.

Procesom filtracije prikazaće se samo oni podaci koji su vama bitni (ispunjavaju kriterijum), dok se ostali podaci neće prikazati. Ovim se možete usredsrediti na izabrane slogove, ali ne treba da se brinete za one ostale, oni se neće obrisati – već se samo neće prikazati. Sada ćemo vam objasniti najlakši način za filtriranje podataka a to je filtriranje po osnovu izbora (Filter by Selection). Kod ovog načina potrebno je samo da izaberete vrednost u određenom polju – koloni, na osnovu koje ćete izvršiti filtriranje, te da kliknete na određeno dugme. Da bi izabrali određenu vrednost, pređite u DataSheet prikaz i postavite kurzor u ono polje prema kojem ćete izdvojiti sve ostale slogove sa istom vrednošću. Recimo da imamo tabelu sa podacima o radnicima i da imamo polja: ime, prezime i godina rođenja. Izvršićemo filtriranje prema kriterijumu, polju – „godina rođenja“, a biće dovoljno da samo kliknemo u polje koje sadrži neku godinu, npr. 1970. godina. Nakon zadavanja vrednosti, filtriranje se može izvršiti na više načina:

  • Izaborom menija „Records> Filter> Filter by Selection“.
  • Klikom na dugme „Filter by Selection“ koje se nalazi na paleti.
  • Kliknite desnim tasterom miša iznad polja sa željenom vrednošću i putem menija izaberite „Filter by Selection“.
Ako ste radili prema prethodnoj proceduri, dobićete prikaz samo radnika koji su rođeni 1970. godine.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.