U trendu

Internet piraterija i krađa ličnih podataka

Jedan od novijih tipova internet piraterije zove se phishing. Ovo se čita kao fishing – pecanje, i označava upravo ono što ovi lopovi i rade, pecaju vaše lične podatke. Ono što njima treba jesu vaši brojevi računa, lozinke, matični podaci i sve one druge poverljive informacije koje mogu da upotrebe da bi vam ispraznili račun ili platili robu na teret vaše platne kartice. U najgorem slučaju, možete postati žrtva krađe identiteta. Ako uspeju u svojoj nameri, ovi "pecaroši" mogu da podignu kredit na vaš račun ili da dobiju i vozačku dozvolu na vaše ime. Pored toga, mogu za duže vreme da unište vašu kreditnu istoriju ili vašu ličnu reputaciju, pa mogu proći godine dok sve to ne vratite u prvobitno stanje.
Kako phishing funkcioniše? U većini slučajeva dobićete e-mail poruku koja izgleda kao da je stigla od ozbiljne kompanije koju već poznajete i imate poverenja u nju; u najvećem broju slučajeva u pitanju su finansijske institucije, banke i slično. Ponekad takav e-mail izgleda kao da je stigao od strane neke državne institucije, poreske službe ili kreditnog biroa, na primer. U poruci će vas upozoriti da postoje ozbiljni problemi koji zahtevaju od vas da reagujete vrlo brzo. Najčešće se koriste fraze tipa: "Najhitnije se od vas zahteva…" ili "Molimo vas kontaktirajte nas povodom vašeg računa"… Tada će vas u poruci uputiti da kliknete na link koji će vas prebaciti na web sajt te institucije.
U ovakvoj vrsti prevare bićete direktno prebačeni na lažni sajt, koji možda izgleda isto kao i pravi. A ponekad to može i biti zaista originalan sajt. U tom slučaju, veoma brzo se pojavljuje pop-up prozor, kako bi pokupio vaše podatke, koje unosite na originalnom sajtu. U drugim slučajevima od vas će biti traženo da dopunite i ispravite svoje lične podatke ili da date podatke u cilju provere, svoj lični broj, broj računa u banci, svoju lozinku, ime vaše majke ili mesto rođenja. Ako ostavite tražene podatke, veoma lako možete postati žrtva krađe identiteta.
Kako se od ovoga zaštititi?

  • Nikada ne dajte svoje lične podatke u odgovoru na neproverene zahteve, bilo da je u pitanju telefonski kontakt, e-mail poruka ili internet sajt koji je napravljen od strane lopova. Takvi sajtovi imaju čak i lažne ikonice koje simuliraju da je to proveren i bezbedan sajt. Ukoliko vi niste inicirali komunikaciju, nikada ne ostavljajte nikakve lične podatke.

  • Ako mislite da je zahtev legitiman, sami kontaktirajte finansijsku instituciju. Na mesečnim izvodima možete pronaći brojeve telefona i adrese sajtova vaše banke, a brojeve telefona kompanija možete pronaći na Internetu. Osnovno je da vi inicirate kontakt, na osnovu informacija za koje ste sigurni da su proverene.

  • Nikada ne saopštavajte lozinke preko telefona ili na osnovu zahteva koji su neprovereni. Banke vam sigurno nikada neće tražiti informacije o računu online. Lopovi koji imaju te informacije i vaš broj računa lako mogu doći do vaše ušteđevine.

  • Redovno kontrolišite mesečne izvode iz banke i proverite da li ste baš vi napravili sve transakcije.

Šta raditi ako ipak postanete žrtva ovih "pecaroša"? U najkraćem roku od trenutka kada posumnjate da se nešto neregularno dešava s vašim računom i stanjem na njemu ili posumnjate da se neko dočepao vaših ličnih podataka, kontaktirajte banku kod koje je račun otvoren i obavestite ih o novonastaloj situaciji. Takav račun treba što pre blokirati i promeniti sve lozinke i sigurnosne procedure, a ponekad je potrebno i otvoriti nov račun. U svakom slučaju, dobro razmislite pre nego što odgovorite na neki e-mail u kome se od vas zahtevaju lični podaci.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.