U trendu

Olympus E-420: najmanji digitalni SLR

Najmanji digitalni SLR koji se može naći na tržištu očarava najviše upravo svojim dimenzijama. Zbog toga će biti najzanimljiviji onim kupcima koji su često u pokretu i koji često fotografišu, a na snimke žele da utiču nešto više nego što im to omogućuju kompaktni digitalni fotoaparati.
Sve veća masa zahtevnijih foto-amatera rado se odlučuje za dva tipa fotoaparata: kompaktne ultrazum digitalne fotoaparate i jeftine DSLR-ove. Olympus je jedan od retkih proizvođača koji nudi poneki model u obe ove klase, a svojim najnovijim DSLR-om otišao je i korak dalje u udovoljavanju tom tipu korisnika, time što je poradio na smanjivanju dimenzija. Olympus E-420 je najmanji digitalni SLR koji se trenutno može kupiti, što ga čini praktičnim izborom za one koji vole da često fotografišu, koji su uz to i često u pokretu, a ipak žele da na postavke snimanja utiču više nego što bi to mogli s kompaktnim uređajima.
Zajedno s dosta izdržljivom punjivom baterijom ovaj aparat je primetno lakši od pola kilograma, što je retkost u današnjoj klasi, a ako kupite s njim i takozvani pancake – objektiv koji karakteriše to što je izuzetno tanak (ali ima i fiksan fokus), njegove dimenzije neće baš previše odskakati od onih krupnijih kompaktnih fotoaparata.
Olympus E-420 sa zum objektivom čiji raspon fokusne dužine ide od 14 do 42 mm (s faktorom konverzije 2, da bi se dobile mere karakteristične za 35-mm film) daje prosečne rezultate. Za to je prevashodno zaslužan senzor veličine 4/3-inča i prepuštanje aparatu da automatski podesi postavke. Uz ručno podešavanje moguće je, naravno, dobijati i natprosečne rezultate, sa življim bojama i boljom izoštrenošću.
Ono što kvari opšti utisak je neverovatno spor algoritam automatskog izoštravanja. Olympus E-420 ponekad i sekundu-dve, pa čak i tri, izoštrava sliku, dok okidač držite pritisnut do pola, tražeći mu najpovoljniju poziciju, što usporava okidanje i ponekad čini snimanje iritantnim. S druge strane, sve drugo je vrlo brzo: mehanizam uključivanja i isključivanja, čuvanje slika na dva tipa memorijskih kartica, pregledanje snimaka, šetnja kroz opcije.
Maksimalna rezolucija snimanja koju donosi ovaj aparat je 10 megapiksela, što je optimalan izbor za namenu i tip korisnika kojima je ovaj aparat i namenjen, a dobro je što je uz manuelne, automatske i poluautomatske mogućnosti postavljanja opcija za snimanje moguće koristiti i one predefinisane za, na primer, portretnu, pejzažnu ili sportsku fotografiju, što je još jedna karakteristika preuzeta iz sveta kompaktnih fotoaparata. Cena od nekih 490 evra čini se optimalnom s obzirom na ono šta ovaj aparat nudi i što svako ko ga nabavi dobija, posebno ako je ta osoba sklonija ručnom izoštravanju, pa kupac neće zažaliti za uloženim novcem. Amaterskim zaljubljenicima u snimanje ovo bi mogao biti odličan prvi DSLR.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.