U trendu

Priprema za instalaciju Linux-a (II deo)

U prethodnom prilogu smo vas uputili da se pre same instalacije Linux-a, podrobno upoznate sa postojećim hardverom, tj. da pronađete sve moguće podatke o komponentama vašeg sistema. Kada ovo odradite, sve pronađene podatke zapišite u notes, jer će vam sigurno zatrebati. Zatim prelazimo na sledeći korak, a to je poseta sajtova „proizvođača“ Linux distribucija, i pronalaženje tzv. „lista kompatibilnosti“. Na ovim listama se nalaze svi uređaji koje data distribucija podržava, pa proverite kompatibilnost vašeg hardvera sa datom distribucijom. Linux se koristi na velikom broju različitih PC platformi, ali za sada njegova kompatibilnost nije još kakva je kod Windows-a.

Sledi odluka gde će Linux biti instaliran na vašem sistemu. Za osnovnu instalaciju tipa radne stanice sa grafičkim korisničkim interfejsom, biće vam potrebno nekih 400 do 500 megabajta, a nešto manje za neku „siromašniju“ instalaciju. Ukoliko imate slobodno 1Gb ili više, moćićete da instalirate više korisničkih aplikacija, i da isprobate više korisničkih interfejsa kao što su: KDE i GNOME. A ako planirate da instalirate Linux-a uz postojeći Windows, moraćete da uradite jednu od tri moguće stvari:


  1. Particionisanje sa gubicima
    U velikom broju slučajeva najlakši način predstavlja brisanje celog vašeg diska (uz prethodni backup važnih podataka), pa izvršenje particionisanja i formatiranja. Jedna od koristi kod ovakve pripreme je i taj što će se po reinstalaciji vaš „Windows“ mnogo brže učitavati (performanse Windows-a tokom vremena opadaju). Ako na primer, imate hard disk od 10Gb, možete Windows-u dodeliti 8Gb, a Linux-u 2Gb. Na vama je da odlučite. U svakom slučaju, prvo instalirajte Windows, pa potom Linux, ako imate mogućnost da birate. Iskoristite DOS-ov program FDISK za kreiranje DOS/Windows particije (za kreiranje Linux particije možete koristiti Linux FDISK). A, ako želite Linux , pored Windows-a NT, idite na sajt: www.linux-howto.com, i pročitajte kako treba da teče ova posebna procedura.

  2. Particionisanje bez gubitaka
    Ovo je malo škakljivija solucija, ali je ipak moguća. Scenario je takav da imate dosta slobodnog prostora na disku, te da Windows „poseduje“ sav taj prostor, i da želite da reparticionišete hard disk bez uništenja postojećih Windows podataka. Za ovu operaciju trebaće vam program „Partition Magic“, ili možete iskoristiti „oslabljenu“ verziju istog „Poor Man“s Partition Magic“ (FIPS) koji dolazi uz svaku Linux distribuciju. Pre nego što upotrebite ove aplikacije, detaljno pročitajte sva dostupna uputstva. Bilo da koristite „Partition Magic“, ili „FIPS“, obavezno napravite kopije svih vaših bitnih fajlova.

  3. Nabavka dodatnog hard diska
    Ovo je sigurno najbolje rešenje, a izvodljivo je jer cena novog diska gotovo da ne prelazi 200 nemačkih maraka. Na ovaj način, uz malu investiciju, vaše Windows okruženje će ostati nedirnuto, a moćićete da bezbedno eksperimentišete sa Linux-om.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.