U trendu

Protein koji suzbija bol

Američki naučnici otkrili su tehniku za suzbijanje bola koja je mnogo delotvornija od morfijuma, a ima znatno manje neželjenih nuspojava. Revolucionarna tehnika uključuje injekciju koja traje puna tri dana, što je 14 puta duže od delovanja morfijuma, a deluje na hemikaliju koja mozgu prenosi informacije o bolu.
Tim naučnika s Fakulteta za medicinu Univerziteta Severna Karolina (University of North Carolina Chapel Hill School of Medicine), otkrio je protein bola i pretvorio ga u hemikaliju koja blokira bol. "Ovaj protein mogao bi biti ključan lek u borbi protiv bola", izjavio je vođa ovog istraživanja, Mark Zilka (Mark Zylka). "Stvarno nas je oduševilo otkriće da jednostavna injekcija može imati takav učinak", dodao je on.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu ScienceDaily, naučnici su u leđnu moždinu genetski modifikovanih miševa s jakim bolovima ubrizgali prostatičnu kiselu fosfatozu (PAP). Novi protein potisnuo je bol isto tako delotvorno kao morfijum, međutim, delovao je puna tri dana, za razliku od morfijuma, čiji učinak prestaje već posle pet sati. Kada je organizam ugrožen, nervne ćelije izlučuju adenozin trifosfat (ATP), koji izaziva osećaj bola. Međutim, PAP pretvara ATP u ademozin, koji potiskuje osećaj bola.
"Mogli bismo koristiti PAP u obliku injekcije za zaustavljanje bola, kao što se za to sada koristi morfijum, ali hteli bismo da ga modifikujemo tako da se može uzimati u obliku pilula", objasnio je Zilka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.