U trendu

Kondilomi: sve što niste znali (2)

Razume se, ukoliko jedan od partnera ima kondilome, trebalo bi da se i drugi pregleda (momci se pregledaju na nekoj od klinika za kožna i venerična oboljenja, gde idu sa uputom lekara opšte prakse).

Vaša devojka ima kondilome, a vi ih nemate. Da li to znači da vas je prevarila? Ne. Inkubacija virusa (period od trenutka ulaska virusa u organizam do pojave kondiloma) može trajati nekoliko meseci, pa i godina – nema načina da se pouzdano sazna od koga je vaša devojka dobila kondilome, ako ih je uopšte dobila polnim putem. Pored toga, dešava se da muškarci nose u sebi virus, ali se kondilomi nikad ne pojave (mnogo češće se pojavljuju kod devojaka nego kod dečaka), tako da ne možete znati da li i vi imate virus u sebi, ali je pojava kondiloma izostala.

Šta se radi ako on nema kondilome, a moguće je da u sebi nosi virus? Ne može da se uradi ništa. Virus se ne može odstraniti iz organizma; samo se kondilomi (spoljna manifestacija virusa) mogu ukloniti. Ipak, ako kondiloma nema, smatra se da je virus latentan (uspavan); mogućnost zaraze je znatno smanjena. Takođe, prilično je retka (mada ne i nemoguća) zaraza kondilomima putem oralnog seksa.

Imale ste kondilome i operisale ih; možete li ih ponovo dobiti? Da. Uklonjeni su kondilomi, a virus je ostao, doduše, „uspavan“, u vašem organizmu. Ako vam opadne imunitet, kondilomi se lako mogu ponovo pojaviti – uopšte nije neophodno da vam ih ponovo neko prenese. Zato pazite na zdravlje – to je jedino što možete da učinite.

Nije baš neka uteha, ali evo: povremeno možete čuti da se čini kao da je kod nas epidemija kondiloma – ako slušate razgovor majke i njene prijateljice, a one ne primete da ste tu, možete čuti nešto tipa „u našoj firmi svaka treća-četvrta žena ima kondilome“. Međutim, nije takva situacija samo kod nas – u celom svetu, izgleda da svaka treća-četvrta osoba bar jednom dobije kondilome. Joj. Zar baš u tome da pratimo svetske trendove?!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.