U trendu

On reče, ona reče

Dok ste u fazi leptirića u stomaku, bitan deo zabave je i to što pogrešno tumačite reči i postupke osobe u koju ste zaljubljeni – čitav školski čas provedete analizirajući šta bi njegovo najnovije „ćao“ moglo da znači. Ali, šta s tim kad počnete da se zabavljate?

Večita igra nagađanja je mnogo manje zanimljiva. Pitate se zbog čega se nije potrudio da provede malo više vremena sa vama u petak uveče, a on ne zna zbog čega ste toliko ozlojeđene – ako ne nađete način da razgovarate o onome što vas tišti, sve će postati mnogo zamršenije.

Dobra komunikacija je kao tango – igra se udvoje. To znači da dve osobe koje su u vezi moraju da pričaju o onome što osećaju. Ako nije tako – vi ste najnoviji stanovnici Grada nerazumevanja, stanovnika: dva.

Kad neko nije spreman za razgovor ili ne priča o problemima dovoljno jasno – to već samo po sebi znači nevolju. Jedno od vas zaćuti, drugo prihvati tu tišinu, a to ne rešava poteškoće. Uzrok može biti nesigurnost ili neugodnost zbog samog postojanja problema. Tada se nastavlja s ignorisanjem problema, a to ne vodi u svetlu budućnost.

Ako je nedostatak komunikacije problem u vašoj vezi, primenite druge metode i pokušajte da budete otvoreniji.

Uvek kažite šta mislite. Ne pretpostavljajte da to ne zanima drugu osobu – njoj ili njemu je verovatno stalo do vas i zaslužuje odgovore. Veština dobre komunikacije podrazumeva da sa partnerom otvoreno razgovarate o onome što oboje osećate, makar to bile i negativne emocije. Takođe, podrazumeva da slušate jedno drugo bez unapred donetih zaključaka.

Ne zauzimajte zaštitnički stav. Ako vaše reči mogu da povrede, pokušajte da pristupite komunikaciji što objektivnije i što mirnije. Ne napadajte se međusobno. Bolje je reći: „To što si uradio je zbilja bezobzirno“ nego „Ti si tako bezobziran!“

Težite nalaženju rešenja. Razmislite kako možete da rešite problem pre nego što počnete da pričate o njemu i fokusirajte se na pozitivna rešenja u toku razgovora.

Sagledajte problem i sa druge strane – malo drugačije perspektive često pomaže. Možda ćete uvideti da vaši argumenti i nisu toliko bitni, te da ih jednostavno oboje možete zaboraviti.

Prihvatite izvinjenje. Gunđanje o onome što se desilo je beskorisno kao i geometrija posle srednje škole. Ne morate da zadržavate sav taj bes; zaista, ni Pitagorina teorema vam neće mnogo značiti u kasnijem životu.

Konačno, imajte na umu da dobra komunikacija podrazumeva što češće praktikovanje. U početku to može biti teško, ali u toku vaše veze bićete sve više opušteni i nećete oklevati da jedno drugom stavite do znanja kako se osećate.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.