U trendu

Zaraditi u toku raspusta

Nemali broj tinejdžera bi voleo da u toku raspusta, kada imaju više vremena, nešto i zarade, da ne zavise toliko od roditelja što se džeparca tiče, ali ne znaju kako. Evo nekih predloga šta biste mogli da pokušate.
U principu, najlakše je ako znate nekoga kome je nešto potrebno, i ako neko može da vas preporuči. Recimo, možete čuvati nečiju decu – recite svima koje znate (naročito odraslima) da biste to radili, pa je moguće da će se naći neko kome je potrebno pričuvati dete ili decu. Za taj posao su potrebni strpljenje, pažljivost, velika odgovornost, da volite decu, i da ste skloni igranju s njima. Na sličan način, možete čuvati i stariju osobu kojoj je potrebna pomoć, ali joj nije neophodno da je pazi medicinska sestra.
Dobra je ideja što pre reći svim odraslima koje znate da biste želeli nešto da radite i da zaradite; pored čuvanja dece ili starijih lica, poslovi koji se mogu dobiti preko nekoga koga vaši roditelji, rođaci, odrasli poznanici znaju uključuju i različite vrste jednostavne pomoći u nečijoj firmi. Dešava se, recimo, da veći deo zaposlenih ode na godišnji odmor, u firmi u toku leta nema mnogo posla, ali bi svejedno bilo dobro da neko dežura pored telefona, beleži ko je sve zvao i šta mu/joj je bilo potrebno. Za takvu vrstu pomoći po preduzećima uglavnom bude dovoljno da ste odgovorna osoba i da vas ne mrzi da radite.
Ukoliko imate neku posebnu veštinu, na primer, učite za frizerku, i to je moguće upotrebiti za nalaženje posla, taman tako vežbate za buduću profesiju. Nekada tu ne dobijate nikakvu zvaničnu platu, ali od zadovoljnih mušterija dobijete ponešto, pa se u toku meseca skupi sasvim solidna suma (naravno, to zavisi i od toga koliko je salon posećen).
Postoji još jedna varijanta, a to su omladinske zadruge. Za učlanjenje je najčešće dovoljno da imate bar 15 godina, da donesete đačku knjižicu kojojm ćete dokazati da ste učenik, i da platite godišnju članarinu (u nekim zadrugama članarinu ne plaćate prilikom učlanjenja, nego vam je odbiju od prve zarade, što znači da, ako vam ne nađu nijedan posao, vi njima ne platite ništa). Poslovi koji se dobiju preko zadruge su različiti, najčešći su poslovi čišćenja, ali ima i drugih.
Pored toga što vam neki letnji poslić može doneti novac, takođe se pokaže i kao zanimljivo i dragoceno iskustvo – saznate, iz prve ruke, kako to izgleda raditi. Za mnoge to bude šok i od prvog posla vrlo brzo odustanu; ukoliko se i vama to desi, svakako je bolje da kroz to prođete kao tinejdžer u toku raspusta, nego kad odrastete i počnete da tražite neki stalan posao. Uz to, počnete i malo više da cenite to što vaši roditelji, svaki dan, iz godine u godinu, idu na posao i donose novac koji i vi trošite. I, da ne ispadne da je sve "smor", takođe se i bar malo zabavite, i steknete još neke zanimljive pričice koje ćete, kad škola ponovo počne, pričati prijateljima.
Srećno!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.