U trendu

Beskrajna razmena mejlova

Postoje osobe koje nikako nisu u stanju da okončaju razgovor – onaj virtuelni, putem mejlova. Šta god da im napišete, one moraju nešto da odgovore, i očekuju da i vi odgovorite njima, što ume da bude prilično zamorno ako ne znate kako da ih zaustavite.
Verovatno i vi znate neku takvu osobu. Komunicirate s njom putem mejla (ili četa, ili privatnih poruka preko nekog sajta, ili nečeg sličnog), i nije da se radi o tome da njena mora da bude poslednja – ne mora, nije taj tip – nego ne ume da završi razgovor. Kaže vam ono što ima, vi njoj kažete ono što vi imate, smatrate da tu više nema šta da se priča, ali ona ipak odgovori, jasno je da očekuje da na to vi njoj odgovorite, i tome nikad kraja. To može da ne smeta ako se u tom trenutku "crvljate od dosade" i ništa vam se ne radi, ali ako imate nešto drugo da radite, i te kako smeta.
U takvim situacijama pomaže poslati poruku koja nedvosmisleno označava kraj razgovora. Recimo, "U redu, pozdravljam te", "Čućemo se", "To je to, dogovorile smo se", "Moram sad da idem" i slično. To bi trebalo osobi s kojom komunicirate da stavi do znanja da je razgovor završen. Ako ipak nešto pošalje (nekada to bude samo: "Ćao", "Važi" ili nešto te vrste, nekada još neki komentar), ne odgovarati – pre ili kasnije, naučiće da ta-i-ta rečenica za vas znači kraj razgovora i da joj nakon toga nećete dalje odgovarati.
Postoji i problem s osobama sklonim tome da vam šalju "tri tone" forvarda – raznoraznih lančanih pisama, viceva, ovakvih ili onakvih snimaka… Gomila stvari za koje vas, iskreno rečeno, mrzi da ih pregledate, toliko ih ima da vam ne ode malo vremena čak ni na njihovo brisanje (da i ne spominjemo mogućnost da imate slabiju vezu s internetom, a zaludni prijatelji s boljom vezom vam bez razmišljanja šalju dugačke fajlove kojima je potrebno mnogo vremena da se učitaju, i za to vreme vam praktično blokiraju kompjuter za bilo šta drugo).
Ukoliko vam je dosta toga, može da pomogne ako toj osobi pošaljete poruku u stilu: "Hej, volela bih da se obradujem tvojoj poruci kao što se obradujem kad se vidimo, ali ja iz principa brišem sve forvarde koje dobijem, računajući i tvoje, i onda i ne vidim ako pošalješ neku poruku koja je upućena meni lično". Možda ne zvuči baš najljubaznije, ali neretko ubedi čak i najzagriženije pošiljaoce forvarda da prestanu da ih šalju vama (i dalje imaju ostatak imenika kome će slati tu vrstu poruka). Ili, ako hoćete da budete nežnije, možete im reći da takve poruke, kao i kasnije poruke od istog pošiljaoca, vaš spam filter automatski pošalje u spam, koji vi automatski brišete.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.