U trendu

Bez nepotrebnih dodataka u izraĹžavanju

Mnogi prilikom razgovora ili izlaganja svojih ideja koriste različite poštapalice ili nepotrebne dodatke. Time smanjuju jasnoću onog što govore i deluju nesigurno, što nije dobra ideja ako pokušavate da ostavite povoljan utisak na poslovnog saradnika.
Superlativi i nepotrebno preuveličavanje: „Ovo je definitivno i apsolutno najoptimalnije reĹĄenje“. To bi trebalo da zvuči upečatljivo, ali je zapravo nepotrebno prenaglaĹĄeno, plus pokazuje i nedostatak obrazovanja (optimalno znači „najbolje“, pa je prefiks „naj“ suviĹĄan). Podjednako upečatljivo, a jasnije, zvučaće: „Ovo je optimalno reĹĄenje“, ili „Ovo je najbolje reĹĄenje“.
Ako Ĺželite da neĹĄto podvučete, učinite to na pravilan način. Na primer, umesto pojačavanja tvrdnje „ovo je istina“ time ĹĄto ćete reći: „Ovo je istina bez i trunke sumnje“, tvrdnju pojačajte konkretnim argumentima i dokazima.
OveĹĄtale fraze takođe ne doprinose vaĹĄem izlaganju. „Kao ĹĄto vidite…“, „Ako vam je po volji…“, „Da zaključim…“, „Čast je i privilegija…“, „Voleo bih da vam se obratim…“, sve su to fraze koje kod sluĹĄalaca automatski izazivaju dosadu, jer su ih već čuli mnogo puta, uglavnom tokom veoma zamornih govora od kojih im se prispavalo.
Ni fraze kao ĹĄto su: „Ono ĹĄto pokuĹĄavam da vam objasnim…“ ili „Ono ĹĄto bih Ĺželela da vam kaĹžem…“, ne nailaze na bolji prijem. Ne pokuĹĄavajte da objasnite, objasnite! Nemojte „Ĺželeti da kaĹžete“, recite ono ĹĄto imate.
Ponavljajuće fraze su podjednako zamorne. „Kao ĹĄto sam već rekla…“, „I opet ponavljam…“, „Dopustite mi da vas podsetim…“ – izbegavajte te fraze. Ako neĹĄto hoćete da podvučete ponavljanjem (savrĹĄeno je normalno da ono ĹĄto ste rekli na početku izlaganja ponovite na kraju), ponovite to.
Izbegavajte i izraze kao ĹĄto su „i tako dalje“ i „i tome slično“ kada neĹĄto nabrajate. Tim frazama implicirate da znate viĹĄe nego ĹĄto govorite i potencijalno mogu da iziritiraju sluĹĄaoce koliko i „mogla bih da nabrajam satima“ – niko ne Ĺželi da nabrajate satima, Ĺžele da kaĹžete ono ĹĄto imate.
LaĹžna skromnost u izlaganju moĹže da nervira publiku ili sagovornike. „Naravno, to je samo moje miĹĄljenje, ali…“ – da, radi se o vaĹĄem miĹĄljenju, čije biste miĹĄljenje izlagale? „Čini mi se da…“ – naravno da vam se čini da je neĹĄto tako, inače ne biste to pričale.
Bez nabrojanih dodataka ono ĹĄto govorite biće jasnije, pa će vaĹĄa poruka efikasnije dopreti do onih koji vas sluĹĄaju. Ipak, pravila koja smo nabrojali ne treba se slepo pridrĹžavati, jer su pomenute greĹĄke u izraĹžavanju nekada korisne – recimo, fraza „to je samo moje miĹĄljenje“ moĹže dobro da vam posluĹži kad znate da bi sluĹĄaoci zbog onoga ĹĄto izlaĹžete mogli da „skoče“ na vas i optuĹže vas da od nečega ĹĄto je samo vaĹĄe miĹĄljenje pokuĹĄavate da napravite bogomdanu istinu.
Pravila su tu – a kada ćete ih se pridrĹžavati zavisi od vaĹĄe procene.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.