Bakar se čisti deterdžentom za sudove. Mrlje se uklanjaju vatom namočenom u sirće i so (ovo se radi pre nego što deterdžentom očistite nakit). Bakar može da povrati sjaj i ako ga istrljate limunovom korom.
Platina je prilično trajan metal koji ne zadaje mnogo posla. Ako je potrebno da ga očistite, učinite to vodom pomešanom s deterdžentom ili specijalnim sredstvom za čišćenje zlata.
Ćilibar i žad mogu da se očiste alkoholom ili apotekarskim benzinom. Nakon čišćenja ih namažite maslinovim uljem, a višak ulja uklonite jelenskom kožom – odlično upija i daje sjaj.
Koral može da se osveži tako što se opere maslinovim uljem. Ako je čist, ali je izgubio sjaj, biće dovoljno da nekoliko sati stoji u zamrzivaču.
Tvrdo drago kamenje (dijamanti, rubini, safiri) prilično je otporno; iščetkajte ga novom četkicom za zube koju ste namočili u toplu vodu s rastvorenim deterdžentom. Dobra je ideja da to ne radite u lavabou, već u maloj posudi, da vam skupoceni nakit ne ispadne u slivnik.
Drago kamenje kao što su smaragd i opal imaju pukotine u koje prodire voda i zato ih nikad ne treba uranjati u nju niti u bilo koje sredstvo za čišćenje. U ovakvim slučajevima najbolje je pitati juvelira za savet.
Nakit od slonovače možete čistiti isto kao što čistite sopstvene zube – četkicom i pastom za zube. Nakit istrljajte, isperite i osušite. Ako se na slonovači zbog starosti nahvatalo žutilo, možete da upotrebite vlažnu četkicu namočenu u sodu bikarbonu. Pasta za zube je odlično sredstvo i za čišćenje plastičnog nakita.
Ukoliko imate nakit od neplemenitih materijala, očistite ga četkicom za zube, sodom bikarbonom i alkoholom. Nakon što ste ga očistili, dobro ga isperite i osušite ga mekom krpom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com