U trendu

Posledice prevelikog unosa minerala

Sve je više ljudi koji se trude da žive zdravo i da u svoj organizam unesu sve neophodne hranljive sastojke. To je odlično, ali u takvoj težnji nekada je moguće i preterati. Sa vitaminima je teško preterati, osim ako se izuzetno potrudite da to učinite – hipervitaminoze uglavnom postoje u teoriji, dok se u praksi to retko dešava. Sa mineralnim materijama, podjednako neophodnim našem telu, nešto je drugačija priča – većina vitaminskih preparata ih sadrži, plus ih uzimate i u hrani, onda saznate da je neki mineral neophodan za nešto pa počnete da uzimate i preparat tog minerala bez prethodne konsultacije sa lekarom… Lako dođe do viška nekog minerala u organizmu. Deo tog viška će se izbaciti iz organizma (pri tom opterećujući bubrege, mada retko u meri koju zdravi bubrezi ne mogu da podnesu), ali deo će i ostati i može vam uzrokovati zdravstvene probleme. Na šta konkretno mislimo?

Mislimo, uglavnom, na to da preveliki unos nekih minerala može da poništi korisno dejstvo vitamina. Recimo, preveliki unos cinka može da umanji korisno dejstvo vitamina D, dok preveliki unos kalcijuma može da umanji dejstvo vitamina A. Pored toga, kalcijum mora biti izbalansiran sa ostalim mineralima, inače njegov preveliki unos može dovesti do osteoporoze, povećanja telesne težine i osećanja zamora.

Za gvožđe se relativno često spominje koliko je štetno unositi ga u prevelikim količinama – zapravo, preparati gvožđa preporučljivi su jedino ako se radi o anemičnim osobama ili, nekad, o trudnicama. Inače, višak gvožđa može uzrokovati simptome artritisa, visok krvni pritisak, glavobolje i nesvestice. Posebnu pažnju treba obratiti i na toksične metale, koji u većim dozama mogu kod dece uzrokovati slabiju koncentraciju i sposobnost učenja.

Kako izbeći ovakve situacije? Najbolje rešenje je ne posezati za vitaminsko-mineralnim kompleksom čim vidite lepu reklamu, ili čim negde pročitate da su vitamini i minerali korisni i neophodni. Ukoliko želite da unapredite svoje zdravlje tako što ćete osigurati da pravilnom ishranom unosite sve neophodne sastojke, najbolje je da konsultujete lekara nutricionistu, koji će umeti da odredi koje su vaše specifične potrebe i da vam na osnovu toga preporuči šta bi za vas bilo najefikasnije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.