U trendu

„Teli-beli“ – šta je to?

Ukoliko ste ikada čitale neki članak u kome se opisuju simptomi neke bolesti, ili ako ste prelistavale neku medicinsku enciklopediju, skoro sigurno ste i same osetile opisane simptome. Iako znate da od te-i-te bolesti ne bolujete, pročitate njene simptome i čini vam se da ih, možda, ipak osećate. Možda ih čak sasvim jasno osetite. To je uobičajena pojava.

Slično kao kada čitate opis osobina svog horoskopskog znaka, pa kažete sebi: „Vidi, pa ovo stvarno liči na mene!“ Onda pročitate opis još nekog horoskopskog znaka i vidite da i taj znak liči na vas. Neki treći znak – i on liči na vas. Bez ikakvog velikog napora možete naći sličnosti između sebe i bilo kojeg znaka iz horoskopa; slično, bez mnogo truda osetićete simptome svake bolesti opisane i u najdebljoj medicinskoj enciklopediji. E, sad, neće svako da otvori i prelistava medicinsku enciklopediju, ali mnogi će gledati serije kao što su „Bolnica Čikago“ ili „Hitna služba“ (hej, simpatični glumci u belim mantilima, koji se taaako trude oko svakog pacijenta). Tada dolazi do pojave „teli-beli“. O čemu se radi?

„Teli-beli“ (od engleskog telly belly, što se može prevesti sa „televizijski stomak“ ili „televizijska tiba“) jeste pojava na koju britanski lekari upozoravaju kao na virus – jer je poput virusa napunila čekaonice domova zdravlja. Naime, mnogi ljudi, nakon što vide neku epizodu popularne serije koja se bavi medicinskom tematikom, na sebi prepoznaju simptome koje su videli u seriji i trče lekaru da se žale na zdravstvene tegobe koje zapravo nemaju.

Samodijagnostikovanje i samolečenje nisu nikakva novost; ta pojava postoji već mnogo vremena. Međutim, s porastom medicinskih informacija u medijima, naročito kada se radi o tako popularnim serijama koje gleda veoma veliki broj ljudi, trend samodijagnostifikovanja se drastično povećao u odnosu na prethodnih deset godina.

Naravno, kad bi oni koji sami kod sebe konstatuju neku bolest bili u pravu, samodijagnostifikovanje bi bilo veoma pozitivna pojava, ali nije tako. Tek svaka četvrta osoba koja sama sebi ustanovi neku bolest jeste u pravu. Pokazalo se da žene češće nego muškarci ispravno sebi ustanove neku bolest – ali i one češće greše nego što budu u pravu.

Dakle, vodite računa o svom zdravlju i o onome što vam telo poručuje, ali dijagnozu ipak prepustite stručnjaku.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.