TIRANA – Aktivista ogranka Samoopredeljenja u Albaniji Boiken Abazi tvrdi da će ovaj pokret zaustaviti formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), kao što je to uradio 2015. godine.
On je izjavio i da je predsednik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ljumir Abdidžiku „zaljubljenik”u ZSO.
„Zajednicu smo zaustavili 2015. godine, zaustavićemo je i sada. Pozdrav iz Tirane za Ljumira, dečaka zaljubljenog u Zajednicu“, naveo je Abazi na Fejsbuku.
Abazi je ovako odgovorio na izjavu Abdidžikua, koji je prema navodima Gazete ekspres saopštio da „grupa ideologa iz Tirane” promoviše antiameričke stavove i ima cilj da uništi odnose takozvanog Kosova sa saveznicima, što je izazvalo oštre reakcije Samoopredeljenja.
Opozicione stranke na KiM saglasne su sa predlogom savetnika u američkom Stejt departmentu Dereka Šolea i američkog izaslanika za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara da je „pravo vreme“ za osnivanje ZSO i da je to pravno obavezujuća međunarodna obaveza, dok vladajuća stranka Pokret Samoopredljenje ostaje pri stavu da se protivi stvaranju zajednica na etničkoj osnovi.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com