BEOGRAD- U knjižari Delfi u SKC-u večeras je na promociji knjige „Bandoglavić Strahinja“ Siniše Soćanina (1972) bilo više roditelja nego tinejdžera, jer se već pročulo da je knjiga pisana isto toliko za roditelje koliko za njihovo potomstvo.
O knjizi su osim autora govorili Branka Tišma, školski psiholog, Zoran Penevski, urednik izdanja a moderator je bila Tanja Vučković predstavnica za medije Lagune
Glavi lik je Strahinja smotani, pegavi šestak sa prevelikim stopalima, koji zbog toga odlično pliva (pa ga zovu Strahinja Trepljar), ali je zato lopta koja mu se približava za njega prava opasnost. Kada usred noći neko provali u školu, ispretura sve učionice i kabinete i ništa ne ukrade, Strahinjin život se izvrne naglavačke.
Ko je provalio u školu? Šta je tražio? Da nisu umešani ozloglašeni osmaci? Da li će šestak Strahinja konačno nagrabusiti zbog njih? Ko mu šalje misteriozne preteće poruke na Instagramu? A ko ljubavne? Može li neprijateljstvo s fudbalerima iz razreda da se pretvori u drugarstvo? Koliko ga tačno Milica mrzi?
I kakve sve to veze ima s Banović Strahinjom, koga mama zove „najvećim frajerom“ 14. veka?
Prema rečima Vučkovićeve „Bandoglavić Strahinja“ je savremena tinejdzerska drama s mnogo preokreta i duhovitih dijaloga, emotivna i uzbudljiva školska priča u kojoj se prepliću dve zagonetke: jedna krimi i jedna ljubavna, i jedna o mržnji“.
Vučkovićeva je rekla da je autoru ovo debitantski roman, ali da se afirmisao kao pisac popularnih dečijih predstava „Gospodari metle“ (ekološka drama) koja se igra u Sremskoj Mitrovici i najpopularnija je predstava dok se „Petrarka“ na repetoaru istog dečijeg mitrovačkog pozorišta „Dobrica Milutinović“ nalazi od 2017. godine.
Njegova zbirka priča za decu „Tri reda zuba“ objavljena je u ediciji „Prva knjiga“ Matice srpske. Soćanin piše za književne magazine, a priča „Premijera“ našla se u užem izboru na međunarodnom konkursu „Lapis Historie“.
Urednik knjiuge Zoran Penevski je primetio da su knjige za mlade koje se objavljuju u Srbiji izuzetno visokog kvaliteta i taj sektor izdavaštva je veoma cenjen i rentabilan, a s rukopisom Soćanina, kaže, nije imao problema, jer on je pokazao da je stekao iskustvo pišući priče i drame za mlade.
Dečiji psiholog Branka Tišma je skrenula pažnju na veštinu autora da pođednako uspešno koristi govor dece Sinišinog uzrasta i govor njihovih roditelja i da se knjiga zato brzo i lako čita.
Ona je insistirala da knjigu pročitaju roditelji da bi bolje razumeli svoju decu i njihove probleme i da je najvažnije da strpljivo saslušaju šta im deca govore da bi im pomogli savetom, a ne samo da ih „teraju redu“ i da ih stalno opominju.
Tišma je upozorila roditelje da uče od dece jer to je put da uspostave dijalog.
Penevski je istakao da je autor vešto od „običnog“ dečaka stvorio heroja koji može da bude uzor svojim vršnjacima.
Srpska književnost za mlade je u Soćaninu dobila još jednog talentovanog autora, bio je zaključak svih promotera njegovog debitantskog romana.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com