Kanadska kompanija „Boron One“ saopštio je da je njena onifilijala u Srbiji, firma „Balkan Gold“, potpisala Pismo o namerama sa Rudnicima kamenog uglja „Resavica“ koje se odnosi na renoviranje rudnika bornih minerala Pobrđe u Resavici, objavio je portal eKapija.
Potencijalna saradnja vezana je za razvoje projekta rude bora, u rejonu Piskanja, koji je već u vlasništvu Kanađana.“Boron One“, koji se do pre dve godine zvao „Erin Ventures“, u rejonu Piskanja u blizini napuštenih rudnika uglja kod Baljevca na Ibru, pronašao je 2020. godine rezerve rude bora čija je bruto vrednost veća od dve milijarde dolara i namerava da otvori rudnik u narednih nekoliko godina.
Rudnik Pobrđe nalazi se na oko 2,5 kilometara od ležišta Piskanja u Jarandolskom basenu u južnoj Srbiji, a njime upravljaju Ibarski rudnici.
U ovom rudniku država je devedesetih prvi put započela probnu eksploataciju rude borata u Srbiji i on već više od decenije posluje kao rudnik bora, a minerali pronađeni u Pobrđu uključuju prvenstveno kolemanit koji se koristi za zaustavljanje nuklearne reakcije u nuklearnim reaktorima i zaštitu od radioktivnih zračenja, kao i manje rezerve haulita.
Prema rečima predsednika kompanije „Boron One“ Tima Danijelsa, deo pisma o namerama je i akvizicija strateških rudarskih sredstava rudnika Pobrđe koja trenutno pripadaju Ibarskim rudnicima.
„Trenutno definišemo dogovor baziran na Pismu o namerama. Ovo je elegantno rešenje za probleme obe kompanije, kao i lokalne zajednice. Naime, Ibarskim rudnicima i rudniku Pobrđe među njima, sledi zatvaranje u narednih 18, a najduže 24 meseci, jer je vađenje kamenog uglja dostiglo svoj ekonomski životni vek, a srpska vlada ih poslednjih godina održava u životu više kao socijalnu komponentu, jer ne znaju šta će sa nekoliko stotina rudara koji tamo rade“, rekao je Danijels u intervjuu za kanadsku medijsku grupaciju FTMIG, prenele je eKapija.
On je naveo da je Pobrđe mali rudnik, ali da ima niz prednosti jer već ima licencu za rudarenje i tamo se vadi borat više od decenije.
Danijels je istakao da Ibarski rudnici posluju već 100 godina i da njihova sredstva mogu da se koriste i dalje.
„U Pobrđu je za ‘Boron One’ od značaja pre svega zemljište. Ono se nalazi blizu Piskanje i tu bismo izvlačili rudu na površinu kada otvorimo rudnik, a osim toga već ima i pristupne puteve i svu potrebnu infarstrukturu, pruga je 200 metara od našeg depozita i direktno je povezana da lukama u Crnoj Gori i Hrvatskoj, što znači lak pristup morskim putevima, kao i rečnoj luci u Beogradu odakle se Dunavom dolazi do srca Evrope“, naveo je on.
Dodao je da Pobrđe takođe ima i visokomineralizovani depozit bora koji će kompanija nastaviti da vadi, a imali bi i obučenu radnu snagu u neposrednoj okolini, podzemne rudare koji za godinu neće imati posla.
Danijels je iskazao i nameru da „Boron One“ modernizuje rudnik Pobrđe i donese novu opremu kojom će moći da se vadi ruda i iz donjih ležišta.
„Ova saradnja ima veliki potencijal i stavlja našu kompaniju u centar biznisa sa boratima, pružajući nam priliku da u narednih nekoliko godina otvorimo rudnik u Piskanji. Za kupovinu borata ima mnogo zainteresovanih, a mi već pregovaramo sa potencijelnim partnerima oko ulaska uprojekat Piskanja“, naveo je predsednik kanadske kompanije i zaključio da će dogovorena joinventure saradnja sa Srbijom biti dobra i za državu i radnike.
Kako su podsetili iz eKapije, „Boron One“, koji se tada zvao „Erin Ventures“, još je 2017. godine počeo razgovore sa srpskim vlastima o komercijalizaciji i potonjoj obnovi rudnika Pobrđe.
Tada je rečeno da bi „Balkan Gold“ imao ekskluzivna prava na sav borat proizveden u rudniku, po fiksnoj ceni.
„Erin Ventures“ je u program bušenja kod Baljevca ušao još devedesetih godina prošlog veka, ali je to propalo zbog sankcija, a zatim se vratio 2012. godine, nakon što je 2010. australijski „Rio Tinto“ odustao od koncesije na tom području.
Pored Kanađana, koji se deklarišu kao kompanija „posvećena dekarbonizaciji planete Zemlje kroz odgovorno rudarenje bora“, za ulaganje u ležište bornih minerala Pobrđe bila je 2013. godine zainteresovana i indijska kompanija „Usha Industries“, koja je tada takođe najavila da će dostaviti pismo o namerama za investiranje.
Nalazište bora u Piskanji, prema podacima kanadske kompanije, ima 5,48 tona indikovanih mineralnih resursa, a procene su da bi rudnik mogao da bude u funkciji 21 godinu i da da 11 miliona tona bora, koji se koristi u svemirskoj tehnologiji i industriji za proizvodnju mobilnih telefona.
Iz eKapije su naveli da cena bora raste iz godine u godinu, te da je u polednjih pet godina udvostručena, prešavši u decembru cifru od 700 dolara po metričkoj toni.
Čistoća rude borata u reonu Baljevca kreće se oko 40 odsto, što je čini jednom od najčistijih u svetu.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com