U trendu

Krulj: Izbor „Zijina“ je dugo očekivano rešenje za RTB Bor

BEOGRAD – Izbor kineske kompanije „Zijin“ za strateškog partnera RTB Bor je dugo očekivano rešenje za borski kombinat, a sporazumom sa kinezima Srbija je dobila ozbiljnog i kvalitetnog strateškog partnera.

„Tendencija je da se na ovaj način dugoročno reši pitanje održivog poslovanja borskog kombinata, ulaganja u modernizaciju proizvodnje i otvaranje novih rudnika, očuvanje oko 5.000 radnih mesta a samim tim i ekonomska perspektiva Istočne Srbije“, ocenjuje ekomonista Vladimir Krulj za Tanjug.

On ističe i da je veoma značajno što je kineska kompanija najavila ulaganja od 1,46 milijardi dolara u RTB Bor.

Takođe je važno, dodaje, što je strateški partner, namenio 350 miliona dolara u prve tri godine za otvaranje rudnika Cerovo, a značajne inveseticije planirane su i u Majdanpeku, Krivelju i u Borskoj jami, kao i u topionici.

„Verujem da će se novi menadžment RTB Bora pozabaviti pitanjem kapitalnih troškova, uspostaviti kvalitetnije i efikasnije upravljanje borskim kombinatom i da će RTB Bor vrlo brzo uvećati svoju proizvodnju i ojačati svoju poziciju na međunarodnom tržištu“.

Cilj bi bio, kaže, i da se RTB Bor vrati na onaj nivo, ili bar približno tome, kada je bio jedan od najvećih rudnika bakra u Evropi.

„Tome u prilog govori i najava strateškog partnera da je u planu da u šestogodišnjem periodu poveća proizvodnju RTB Bora na nivo od 120 do150 hiljada tona bakra“, objašnjava Krulj.

U tom smislu, kaže, nada se da će ambiciozan plan „Zijina“ da stvori uslove da Topionica radi punim kapacitetom od 80.000 tona biti realizovan.

Očekuje i da će strateški partner u realizaciji svojih razvojnih projekata u Boru primenjivati visoke ekološke standarde, što je, napominje, veoma značajano za okruženje u kojem posluje RTB Bor.

„U prilog tome govori i obećanje novog strateškog partnera da će u ekologiju i rešavanje istorijskih ekoloških problema uložiti 136 miliona dolara“, rekao je Krulj i dodao da je potrebno posvetiti posebnu pažnju usklađivanju sa ekološkim pravilima Evropske unije.
Smatra da je dobro što je država zadržala deo vlasništva RTB Bor, jer će, kaže, na taj način, ali i ugovorom sa strateškim partnerom, moći da štiti naša nalazišta bakra i drugih metala u borskim rudnicima, dok će upravljanje RTB Borom biti u nadležnosti novog strateškog partnera.

„Važno je i što je novi strateški partner odvojio 200 miliona dolara za izmirivanje preostalih istorijskih dugova RTB Bor, čime će borski kombinat posle dugog niza godina biti bez dugovanja“.

Sporazumom sa kineskim „Zijinom“, zaključuje Krulj, Srbija je dobila ozbiljnog i kvalitetnog strateškog partnera za RTB Bor jer je „Zijin“ jedan je od najvećih kineskih proizvodača zlata i drugi po veličini u proizvodnji bakarne rude.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.