Todorović (SSSS): Sindikati i studenti usaglašavaju predlog izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda Dragan Todorović izjavio je danas da se sa sindikatima i studentima usaglašava zajednički predlog izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku.

On je za agenciju Beta rekao da je veći deo izmena usaglašen i da se očekuje da Radna grupa na Pravnom fakultetu završi rad na zajedničkim, kako je naveo, zahtevanim izmenama.

„Usglašavaju se zajednički zahtevi Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), Ujedinjenog granskog sindikata ‘Nezavisnost’, Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), Udruženiha sindikata Srbije ‘Sloga’, Konfederacije slobodnih sindikata i zahtevi studenata za izmenama ta dva zakona. To je trebalo da bude završeno do 1. maja, kako bi se zajednički predlog izmena predao Vladi Srbije“, kazao je Todorović.

Kako je rekao, pošto usaglašavanje nije završeno do tog datuma SSSS je predao zahteve koje je usvojio na sednici sindikalnog predsedništva 11. aprila 2025. godine.

SSSS je zatražilo od Vlade Srbije da radnicima obezbedi „platu za život“ i potpisivanje kolektivnih ugovora.

Predsedništvo SSSS je na toj sednici konstatovalo da je socijalno-materijalni položaj zaposlenih u Srbiji izrazito „nepovoljan“.

„Uprkos povećanju minimalne i prosečne zarade, one ne prate rast cena i troškova života i nisu dovoljne za dostojanstven život. Prava radnika se ne poštuju, a sindikalni predstavnici se progone i šikaniraju“, navedeno je u zaključcima Predsedništva koji su predali Vladi Srbije.

Dodaje se da je socijalni dijalog samo formalan, a da se odluke donose, mimo dogovora i razgovora, kao i da sindikati ne učestvuju u izradi ključnih zakona iz sfere rada.

Kolektivni ugovori, kako je navedeno, na nivou sektora ne postoje jer je njihovo donošenje onemogućeno rešenjima i uslovima iz važećeg Zakona o radu.

Ističe se da su zakonska rešenja sve restriktivnija, a prava onih koji rade sve manja.

„Uprkos zakonskim propisima, i dalje više od 50 radnika godišnje smrtno strada na radnom mestu“, konstatovao je SSSS.

Sve više, kako je navedeno, mladih, kvalifikovanih i obrazovanih, ali i starijih radnika, napušta Srbiju u potrazi za bolje plaćenim poslovima zbog čega se „gubi“ kvalifikovana radna snaga.

„Penzije, i pored povećanja, za veliki broj penzionera nedovoljne su za dostojanstven život“, ocenio je SSSS.

Zbog toga je zatraženo da se, izmenama Zakona o radu, predvidi potpisivanje kolektivnih ugovora na nivou delatnosti i proširenje njihovih dejstava.

Umesto minimalne zarade koja, kako je ocenjeno, mora biti samo izuzetak i kratkog roka, trebalo bi omogućiti „platu za život“, koja će kontinuirano rasti, u skladu sa rastom cena i troškova života.

Takođe, u zatraženoj hitnoj izmeni Zakona o radu i Zakona štrajku, kroz „socijalni dijalog sa sindikatima kao ravnopravnim partnerima“ zahteva se da ti zakonski akti ne ograničavaju prava radnika i da prate promene u industrijskim odnosima i tehnološkim promenama i prepoznaju nova radna mesta i atipične ugovore o radu.

Među zahtevima su i sve inicijative SSSS, vezane za izmene i dopune Zakona o radu, koje su usvojene na Socijalno- ekonomskom savetu, a koje se tiču zaštite od otkaza ugovora o radu, zaštite sindikalnih predstavnika i članova sindikata pri obavljanju sindikalne delatnosti, određenih prava koja se mogu ugovarati kolektivnim ugovorom samo za potpisnike tog ugovora.

Takođe zatraženo je i uvođenje tromesečnog proseka zarade kao osnova za obračun zarade zaposlenih za vreme rada na dan praznika koji je neradan dan, godišnjeg odmora i plaćenog odsustva.

SSSS zahteva i da se ukine trajno umanjenje penzija po osnovu kaznenih poena za prevremeni odlazak u penziju, kao i da se problem zarada u javnom sektoru reši sistemski, a ne parcijalno.

Na listi zahteva je i dodatno sankcionisanje neodgovornih poslodavaca i striktno poštovanje odredbi Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com