U trendu

Crta podnela devet prijava zbog kršenja izbornih zakona i standarda

Posmatračka misija Crta pozvala je nadležne institucije da istraže slučajeve kršenja izbornih standarda i zakona tokom i pre predizborne kampanje i sankcionišu eventualne počinioce, navodeći da je tokom podnela devet prijava Agenciji za borbu protiv korupcije, a jedna prosvetnoj inspekciji.

Crta je počela da prati ključne elemente izborne kampanje za narodne poslanike tri nedelje pre raspisivanja izbora i u tom periodu podnela je devet prijava i to sedam za slučajeve zloupotrebe javnih resursa, dve za funkcionersku kampanju i tri za kršenje zabrane finansiranja iz Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.

Podneta je i prijava prosvetnoj inspekciji za uočene slučajeve nedozvoljenih aktivnosti političara u obrazovnim institucijama, a prikupljeni su i navodi o pritiscima na birače, posebno na zaposlene u javnom sektoru.

Po oceni Crte postoji i izrazit disbalans u medijskoj zastupljenosti predstavnika vladajuće većine, opozicije koja učestvuje na izborima i opozicije u bojkotu, ocenila je danas posmatračka misija Crte.

Šef posmatračke misije Crte Raša Nedeljkov rekao je da će ta organizacija nastaviti da prati navode o pritiscima na birače, a pozvali su i nadležne institucije da preduzmu sve neophodne korake, istraže slučajeve i sankcionišu eventualne počinioce.

„Cilj naše posmatračke misije je da efikasno ispratimo i analiziramo primenu zakona i medjunarodnih standarda za sprovodjenje izbora, da informišemo gradjane o kvalitetu i demokratičnosti izbornog procesa i dešavanjima tokom kampanje, ali i da obezbedimo brzu reakciju u slučajevima kršenja izbornih procedura“, rekao je Nedeljkov.

Zabeleženo je i nekoliko slučajeva pritisaka na političke aktere širom političkog spektra, u vidu uništavanja stranačkih prostorija od strane nepoznatih aktera, onemogućavanja sprovođenja promotivnih aktivnosti u javnim prostorima i zastrašivanja.

U više od 170 slučajeva aktivisti stranaka su delili humanitarne pakete, organizovali radne akcije, lekarske usluge, pružali pomoć domaćinstvima, udruženjima i institucijama.

„Iako se podvode pod potkupljivanje birača i indirektnu kupovinu glasova i nisu svrha osnivanja i delovanja političkih stranaka, humanitarne aktivnosti su jedno od ključnih sredstava koji su stranke vlasti koristile da stupe u kontakt sa gradjanima“, naglasila je koordinatorka istraživačkog tima Crte Tamara Branković.

Nalazi monitoringa medija, sprovedenog od 14. oktobra 2019. do 3. marta 2020. godine, pokazuju da su sve televizije sa nacionalnom pokrivenošću većinu vremena ustupile predstavnicima vladajuće većine, kao i da je izveštavanje o strankama na vlasti pretežno pozitivnog ili neutralnog tona, o opoziciji koja učestvuje na izborima pretežno neutralno a o opoziciji koja bojkotuje dominanto negativno, saopštila je posmatračka misija Crta.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.