U trendu

Nacrt izveštaja EP: Poboljšati vladavinu prava, nezavisnost medija i uskladiti spoljnu politiku

Srbija treba da uskladi svoju spoljnu politiku s Evropskom unijom i da ojača vladavinu prava, pošto nezavisnost pravosudja nije osigurana i još nema napretka u slobodi izržavanja i medija, navodi se u nacrtu rezolucije Evropskog parlamenta o Srbiji.

U nacrtu izveštaja izvestioca Dejvida Mekalistera navodi se da srpska skupština ne ispunjava svoju ulogu kontrole izvršne vlasti, kao i da treba ubrzati rad na normalizaciji odnosa s Kosovom što treba da bude definisano pravno obavezujućim sporazumom.

„Poziva se Srbija da pojača napore u reformama u oblasti vladavine prava, posebno da se obezbedi nezavisnost i ukupnu efikasnost pravosudnog sistema“, navodi se u dokumentu u koji je agencija Beta imala uvid.

O nacrtu Mekalisterovog izveštaja će naredne sedmice raspravlja Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta u Briselu.

Uz ocenu da nezavisnost pravosudja u Srbiji nije potpuno osigurana, vlasti se pozivaju da ojačaju odgovornost, nepristrasnost, profesionalizam i efikasnost sudstva i da se uspostavi sistem besplatne pravne pomoći.

U dokumentu se poziva Srbija da „progresivno uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s EU, uključujući svoju politiku o Rusiji“ i pozdravlja doprinos Srbije u medjunarodnim mirovnim operacijama i njen konstruktivan pristup u migrantskoj i izbegličkoj krizi.

U nacrtu izveštaja je pozdravljen nastavak angažovanja Srbije u procesu normalizacije s Kosovom kao i odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića o pokretanju unutrašnjeg dijaloga, ali i dodaje da treba ubrzati rad na novoj fazi dijaloga u pogledu obuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova koju treba definisati pravno obavezujućim sporazumom.

„Ponavlja se zabrinutost što nije bilo napretka u poboljšanju situacije povodom slobode izražavanja i medija; naglašava se da pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara ostaje pitanje za brigu“, navodi se u tekstu.

Takodje je pozdravljena obnova napora za usvajanje medijske strategije koja bi trebalo da stvori pluralističko medijsko okruženje.

Srpski parlament i dalje ne upražnjava efikasan nadzor nad izvršnom vlasti, a transparentnost, inkluzivnosti i kvalitet zakonodavnog procesa treba pojačati, naglašava se u dokumentu koji pozdravlja smanjenje hitnih procedura u usvajanju zakona, mada su one i dalje česte.

Postupke koji ograničavaju mogućnosti parlamenta da raspravlja i razmatra zakone treba izbeći, dok treba podržati rad nezavisnih regulatornih tela, kao što je ombudsman, navodi se u predlogu izveštaja.

Odredjen napredak je ostvaren u borbi protiv organizovanog kriminala, ali treba intenzivirati borbu protiv korupcije i brzo usvojiti novi zakon o agenciji za borbu protiv korupcije kako bi se poboljšalo planiranje, koordinacija, nadzor sprovodjenje novih zakona i mera.

U dokumentu je pozdravljeno što je predlog ustavnih reformi dat Venecijanskoj komisiji na mišljenje i naglašen značaj potpunog sprovodjenje preporuka tog stručnog tela Saveta Evrope. Dodaje se da pre nego što predlog bude upućen u parlament treba da bude organizovana sveobuhvatna javna rasprava.

Uz pozdravljanje nastavka evrointegracija Srbije u dokumentu se pozivaju vlasti da aktivno promovišu tu stratešku odluku u srpskoj javnosti.

U izveštaju koji bi Evropski parlament trebalo da usvoji u septembru, pozdravljen je napredak u razvijanju funkcionalne tržišne ekonomije, obezbedjivanje privrednog rasta i očuvanje makroekonomske i monetarne stabilnosti i naglašava da je Srbija ostvarila napredak u rešavanju nekih slabosti, posebno kroz konsolidaciju budžeta.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.