Pokret Ne davimo Beograd ocenio je danas da država ne pokazuje istinsku volju da se nosi sa problemom rasizma, uprkos postojanju zakona koji se tiču zaštite od diskriminacije i borbe protiv rasizma i istakao da država „treba da pripada svim njenim građanima“.
„Zahtevamo da se svi napadi i diskriminacija na osnovu rase ili bilo kog drugog ličnog svojstva procesuiraju, a govor mržnje u medijima, školama i svim ostalim institucijama više ne toleriše“, saopštio je taj pokret, povodom Međunarodnog dana borbe protiv rasizma.
Kako je navedeno, „ekstremno desničarskim grupacijama se dozvoljava da slobodno šetaju Srbijom, unoseći strah i nemir, ne samo među manjinama, već i u većinskoj populaciji“.
„Romi i Romkinje su istorijski i brojčano najviše pogođeni rasizmom u Srbiji. Ova populacija je najmanje zapošljavana i obrazovana, ima najveću stopu siromaštva, brojne teškoće u zdravstvenoj, socijalnoj i pravnoj zaštiti, kao i zaštiti od nasilja i diskriminacije. Iako je Srbija preuzela određene mere za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja, ta podrška je često samo deklarativna“, navedeno je u saopštenju.
Takođe je ukazano i da se migranti iz ratom zahvaćenih područja suočavaju sa rasizmom i ksenofobijom u javnom govoru, koji se tolerišu i ostaju nekažnjeni.
„Smatramo da je nedopustiv i položaj radnika i radnica iz manje razvijenih zemalja, čija se radna prava u Srbiji negiraju i koji su u položaju radne eksploatacije, pa i trgovine ljudima, dok organi Srbije ne čine ništa da ih zaštite“, naglasio je Ne davimo Beograd.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com