U trendu

Spoljnopolitički odbor EP: Sprovesti dogovore s Beogradom i uspostaviti ZSO

Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta (EP) usvojio je danas predlog rezolucije o Kosovu u kojoj traži da vlasti u Prištini sprovode dogovore u dijalogu s Beogradom i bez odlaganja krenu u stvaranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
U predlogu rezolucije koja je usvojena sa 40 glasova „za“ i 12 „protiv“, a koju EP treba konačno da usvoji kasnije na plenarnom zasedanju, ponovo se „izražava zabrinutost zbog sporosti u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, uz opasku da to „nije podvrgnuto pravdi naročito na severu Kosova“.

Osnivanje posebnog suda u Hagu za ratne i zločine protiv čovečnosti počinjene na Kosovu u predlogu rezolucije EP označava se kao „presudni korak za garantovanje pravde i pomirenja“.

Takodje se pozdravlja to što je Kosovo dobilo status posmatrača u Savetu Evrope i „poziva Srbija da se ne upliće u ulazak Kosova u medjunarodna i regionalna tela“.

Poslanica Ulrike Lunaček, koja je pripremila izveštaj za predlog dokumenta, bila je mišljenja i da bi zakon o regionalnoj nadležnosti srpskog suda za ratne zločine trebalo ukinuti.

Ona je to obrazložila tvrdnjom da „Srbija to koristi da bi progonila osobe koje su se borile protiv Miloševićevog režima“, rekavši da je „to slučaj s Ramušem Haradinajem“.

Lunaček je zamerila Beogradu što ne pristaje da preda hidroelektranu Gazivode u vlasništvo Prištini, dodavši da time veliki deo Kosova mora da i dalje koristi termolektrane na ugalj što zagadjuje prirodnu sredinu i šteti zdravlju tamošnjeg življa.

Lunaček, izvestiteljka EP za Kosovo, ponovo je pozvala pet članica EU koje ne priznaju samoproglašenu nezavisnost Kosova da to učine navodeći da to „doprinelo normalizaciji odnosa Beograd-Priština“.

Takodje se „žurno traži od rukovodilaca srpske zajednice na Kosovu da svoj položaj i ulogu u potpunosti ugrade u kosovske institucije, da se odvoje od Beograda i delaju konstruktivno na dobrobit celog stanovništva Kosova“.

Predstavnici Srpske liste, koja je ranije učestvovala u radu vlade u Prištini, saopštili su da se neće vratiti u kosovske institucije sve dok ne počne formiranje ZSO, na šta su se vlasti u Prištini obavezale potpisivanjem sporazuma o ZSO još u avgustu 2015.

U dokumentu o kojem je raspravljao SPO EP se izražava i „zabrinutost zbog i dalje postojećih srpskih paralelnih struktura i traži njihovo uklanjanje“.

Poslanici SPO EP izražavaju zadovoljstvo zbog sklapanja sporazuma o pridruživanju Kosovo-EU i naglašavaju da je „zabrinjavajuće što je u parlamentu Kosova u potpunom zastoju ratifikovanje razgraničenja s Crnom Gorom“.

Tek kada vlasti u Prištini ispune taj i ostale uslove moguće je očekivati režim vizne liberalizacije EU za gradjane Kosova, dodaje se.

Drugi ključni uslov je, kako je podvučeno, da se „postignu opipljivi rezultati u osudama ljudi na visokom nivou za korupciju i organizovani kriminal“.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.